(Patria) - Dok se ukrajinske i ruske trupe bore u konvencionalnim bitkama na linijama fronta, prvi veliki rat u Evropi u doba interneta također je izazvao rat tehnologije dok se obje strane bore za prednost svojim dronovima i satelitskim komunikacijama, piše AP.
Iako su dvije strane do sada išle u korak jedna s drugom, ukrajinski ministar zadužen za tehnologiju rekao je za AP da je uvjeren da njegova zemlja ima motivaciju i sposobnosti da na kraju nadmaši Rusiju. Mykhailo Fedorov, ukrajinski ministar za digitalnu transformaciju, rekao je da su bespilotne letjelice, ili dronovi, elektronsko ratovanje, satelitske komunikacije i druge tehnologije bili osnovni dio rata s Rusijom koji je počeo prije više od godinu dana.
„Tehnologije omogućavaju da tradicionalna i moderna artiljerija bude preciznija i pomažu u spašavanju života naših vojnika“, rekao je. „
Kada imate 'oči' nad sobom, možete donositi efikasnije odluke o upravljanju svojim trupama“, dodao je.
Priznao je da je i Rusija svjesna važnosti tehnologije na bojnom polju, te da aktivno razvija i unapređuje svoju.
„Svakog dana na bojnom polju su nove bespilotne letelice sa naše i sa strane Rusije“, rekao je Fedorov. „Vidimo kakve dronove imaju. Primamo ih, rastavljamo i proučavamo“, kaže ministar.
Rekao je da vlada planira ulaganja u nove tehnološke projekte kako bi podstakla dalju konkurenciju i inovacije. „U ovom tehnološkom ratu sigurno ćemo pobijediti“, rekao je.
„Čak i ako će manje od 50-60% podržanih projekata dati neki rezultat, to može biti odlučujuće na bojnom polju.“
Posljednjih sedmica porasla su očekivanja moguće ukrajinske kontraofanzive ovog proljeća. Fedorov je rekao da je nemoguće zamisliti bilo kakve efikasne operacije bez tehnologija na bojnom polju.
Ukrajina nije pokrenula veliku operaciju za oslobađanje okupiranih teritorija, ali učestalost prijavljenih napada dronovima u Rusiji se povećala. Tokom proteklih mjeseci, bio je niz udara bespilotnih letjelica na područja u južnoj i zapadnoj Rusiji, što odražava sve veći doseg ukrajinske vojske.
Fedorov je rekao da se efekat ukrajinskog ratovanja dronovima može vidjeti u ruskim akcijama, napominjući da je Rusija sada počela pomicati oklopne snage dalje od linije fronta.
„Bilo je određenih događaja koji su promijenili situaciju, ali mi nastavljamo da širimo ovo korisno iskustvo“, rekao je on, ali je odbio da se osvrne na detalje.
Komentarišući bitku za grad Bakhmut, najdužu u ratu do sada, Fedorov je rekao da je „u takvim situacijama korištenje tehnologija neprocjenjivo“ i dodao da „kada imate ograničene artiljerijske resurse, oružje, municiju i udarne dronove, morate biti što precizniji“. Ova se preciznost može postići posebno pomoću dronova. Međutim, s linijom fronta dugom hiljadama kilometara, teško naoružanje i oklopna oprema oja je tradicionalna za ratovanje i dalje je neophodna, rekao je Fedorov. Tehnologija bi mogla pomoći Ukrajini da locira potencijalne mete, ali vojska ih nije mogla sve pogoditi jer joj je nedostajala neophodna artiljerija i municija, dodao je.