Sarajevo, (Patria) - Važeća Odluka o kvaliteti tečnih naftnih derivata donesena je 2002.godine, i mijenjana je nekoliko puta odnosno usklađivana sa propisima EU. Na izradi Prijedloga odluke koji je predviđen za 11. sjednicu Vijeća ministara BiH započelo se još 2012. godine, nastavilo 2015., pa 2020...Za vrijeme Mirka Šarovića, kao ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, formirana je radna grupa za izradu Odluke i oko nacrta se dugo natezalo između entiteta, a najveći problem predstavljalo je Izuzeće od primjene, na zahtjev RS a zbog Rafinerije Brod, što je bilo suprotno zahtjevima i Brisela i Energetske zajednice i tržišta uopće. Rafinerija je prestala sa radom 2017.godine, ali je taj član još uvijek ostao u Prijedlogu odluke iako znamo da Rafinerija zadugo neće proraditi.
Almir Bečarević, energetski stručnjak ističe da u tom periodu, ruska strana traži uključivanje u pregovore za pristupanje Bosne i Hercegovine u WTO.
"Aktivnim ulaskom ruske strane u pregovore sa BiH oko pristupanja u WTO, BiH dobiva dva zahtjeva koja mora ispuniti da bi Rusija dala saglasnost za članstvo. Prvi zahtjev je Odluka o tečnim naftnim derivatima, a drugi zahtjev je otvoren pristup tržištu gasa u BiH. Dolaskom Staše Košarca za ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, ponovo se aktualizira donošenje nove Odluke, ali ovaj put se uvodi nešto što ranije nije bilo, a na zahtjev ruske strane, postupak koji u cijeloj Evropi postoji samo u Srbiji, a to je markiranje goriva. Da se razumijemo u Evropi se markira samo plavi dizel, što je sasvim normalno, dok se u Srbiji markiraju sva goriva i to se radi u Rafineriji Pančevo, a posao radi američko-srbijanski konzorcij, dok se nano marker isporučuje iz Teksasa", kaže Bečarević.
Da budemo načisto, dodaje, postupak markiranja u Srbiji je moguć jer se to radi u Rafineriji koje mi nemamo kao što nemamo ni terminale, i cijeli postupak je dobro i precizno propisan i pod kontrolom Vlade Srbije i državnog inspektorata.
"Ako to uporedimo sa prijedlogom koji je Košarac osmislio a Borjana Krišto stavila na dnevni red, onda možemo zaključiti da je kompletan postupak i proces markiranja osmišljen za jednu stranku i par ljudi, kao i da država nad istim neće imati nikakvu kontrolu jer je novom odlukom predviđeno da pravilnik o markiranju donosi ministar a ne Vijeće ministara. Ministar može propisati šta hoće i mijenjati kad hoće. Po potrebi", ističe dalje.
Postupak markiranja, koji će propisati Košarac, ne zna se ni koliko će koštati ni ko će ga kontrolisati.
"Udruženje prometnika nafte i naftnih derivata tvrdi da će im to uveliko poskupiti rad i da će cijena goriva morati ići gore, kao i da će jedini iz cijele priče profitirati Gasprom i par privatnih lica. Jesmo li za Rusiju ili za EU? To je pitanje svih pitanja....Na odluku je bilo bezbroj komentara, zahtjeva za sastanke, aktuelni ministar je sve izignorisao osim zahtjeva Gasproma i "nečijih" privatnih potreba. Javna je tajna da se posao markiranja štima Igoru Dodiku, iako je i mnogim drugim obećano. Čak se išlo toliko daleko da se komentari Gasproma, koji su došli preko ruske ambasade, šalju entitetima na izjašnjavanje, dok su svi ostali zahtjevi izignorisani. Pitanje je šta će ministri iz Federacije uraditi? Hoće li podržati novu odluku o kvaliteti tečnih naftnih derivata i Istočnu interkonekciju, u nadi da će nas Rusi pustiti u WTO, ili će glasati protiv urušavanja države, sistema vladavine prava i eklatantne korupcije!? Neće nas Rusi pustiti u WTO prije nego što uđe Srbija, da znate", napominje Bečarević.