(Patria) - Nisam iznenađen onim što je procurilo sa sastanka iza zatvorenih vrata iz novembra 2021. godine između mađarskog ministra vanjskih poslova Petera Szijjarta i čelnika HDZ-a BiH Dragana Čovića.
Evidentno je, a i svi koji prate političku situaciju u Bosni i Hercegovini mogli su osjetiti da je posrijedi nekakva agenda koju je javnost nazvala krstaškom agendom protiv Bosne i Hercegovine, ali i protiv Bošnjaka kao naroda - izjavio je za Novinsku agenciju Patria profesor međunarodnih odnosa i geopolitike Jahja Muhasilović.
Marginalizacija Bošnjaka
No, kaže, ima to i svoj historijat, nije se odjednom niotkud pojavilo. Već duži niz godina postoje pripreme za nešto ovakvo - da se Bošnjacima iz ruku oduzmu politički alati i da se jednostavno marginalizuju kroz nekakve aparthejdske režime nametnute Bosni i Hercegovini.
- Mađarska aktivno u tome učestvuje, ne od jučer, već duže od deceniju. Sjetite se samo njihovih diplomata koji su radili u Uredu visokog predstavnika (OHR), koji su svojevremeno za vrijeme Miroslava Lajčaka jednostavno utabali put svemu ovome što se danas dešava.
I bili su sve vrijeme naklonjeni ideološki kao što su i danas. Sad malo-pomalo izlaze svi ti dokazi koje mi osjetimo ovdje u Bosni i Hercegovini - govori nam Muhasilović.
Ističe kako je javnost takvo djelovanje nazvala križarskom arhitekturom i politikom prema Bosni i Hercegovini, ali da bi ga on okarakterisao križarsko-fašističkom politikom.
Povezani tekst: Snimak Szijjarta i Čovića: Mi smo za novi Izborni zakon, obojica se baziramo na kršćanskim vrijednostima!
- Naravno, obezvrijedili bismo kršćanstvo kao religiju kada bismo rekli da je ovo zasnovano na kršćanskim vrijednostima. Ovo je zasnovano na križarsko-fašističkim (ne)vrijednostima prema Bosni i Hercegovini, da se jedan narod i jedna država na ovaj način izoluju - napominje Muhasilović.
U Evropi i na Zapadu generalno, ukazuje naš sagovornik, dešava se jedan tihi ideološki prevrat koji traje već duži niz godina. A zaoštrava se iz razloga što se demografska slika same Evrope mijenja, pa sada svi desno orijentisani evropski političari postaju sve radikalniji i agresivniji u nametanju svoje agende.
- Ovo nije izolovan i slučaj koji se vodi samo u Bosni i Hercegovini. Na nivou gotovo cijele Evrope imate jačanje te ultradesnice iz razloga što su oni zabrinuti da bi, kako oni to nazivaju bijeli, odnosno evropski kršćani mogli u demografskom smislu jednog dana postati manjina, pa se samim tim dovodi u pitanje koliko bi mogli opstati kao civilizacija. I oni ovo vide kao svojevrsni civilizacijski križarski rat koji treba da vode na evropskom kontinentu - smatra Muhasilović.
Muhasilović: Nisam iznenađen onim što je procurilo sa sastanka (Foto: Facebook)
Bošnjaci su problem jer imaju državu
A razlog zašto su Bošnjaci i Bosna i Hercegovina trenutno u fokusu, dodaje, je u tome što Bošnjaci imaju svoju državu. Muhasilović potcrtava da u Evropi trenutno živi oko 60 miliona muslimana, međutim velika većina njih su i dalje manjine i imigranti. Stoga su već na samom startu u nezavidnom položaju i poprilično obespravljeni, pa su najčešće zgurani na jedan vrlo uzak kolosijek na kojem su primorani da se asimiliraju kako bi uopšte biološki i mogli da egzistiraju na evropskom tlu.
Povezani tekst: NEUTRALISANJE PATRIOTSKIH SNAGA Muhasilović za Patriju: Pod političko-pravosudnim udarom okosnica odbrane Bosne - SDA, DF i Islamska zajednica
- Bošnjaci su problem što imaju vlastitu državu. A i Albanci su na sličan način problem u očima krstaške Evrope jer su i oni muslimani i imaju svoju državu. Međutim, oni su nešto sekularniji od Bošnjaka, imaju nešto jači lobi i nešto konzistetniju politiku, tako da trenutno i nisu toliko na udaru kao Bošnjaci. Ali mislim da će i oni dugoročno osjetiti ovo što mi trenutno osjetimo u Bosni i Hercegovini.
Posrijedi je u suštini promjena paradigme na evropskom kontinentu i mi smo kao nekakav globalni geopolitički seizmograf, inače Balkan je poznat po tome, naročito Bosna i Hercegovina, prvi koji to osjete na vlastitoj koži - dodaje Muhasilović.
Naglašava da se to ne bi ovako brzo i odlučno dešavalo na evropskom tlu da za to ne postoji podrška Sjedinjenih Američkih Država. A nešto slično dešava se i u SAD-u, gdje bijela većina polako postaje manjina. „I unutar američke diplomatije sve više jačaju ti ksenofobni elementi, koji se opet sada reflektuju na njihovo djelovanje na evropskom tlu.“
- U suštini svi ovi desničari ohrabreni su američkom podrškom koju uživaju, iako zvanično SAD čini se kao da vode neki liberalni kurs, one su u svojoj biti i u svom nastupu prema muslimanima i islamskom svijetu, ali i prema Evropi poprilično križarski nastrojene - riječi su Muhasilovića.
Povezani tekst: Nakon objavljivanja razgovora Szijjarta i Čovića oglasio se HNS: Nije problem sadržaj snimka već što je to snimljeno!?
Što se tiče nametanja izmjena Izbornog zakona u BiH, i podrške koja je u tom pogledu dolazila iz Mađarske, Muhasilović je mišljenja da je tu stvar malo izmakla kontroli OHR-u koji predstavlja međunarodnu zajednicu u izvršnom smislu, jer nije mogao iskalkulisati sve moguće i hipotetske scenarije.
U OHR-u, dodaje, nisu računali ni na to da će ovakvim svojim nametanjem, pokušavajući da olakšaju HDZ-u BiH, odnosno zacementiraju ga u vlasti, indirektno ojačati i SDA.
- Jačanjem HDZ-a oni su permanentno nanijeli štetu Bosni i Hercegovini tako što su ojačali taj etnički prefiks, podijelivši Federaciju u dva etnička bloka - hrvatski i bošnjački. A kao indirektna posljedica toga desilo se da su ojačali SDA, i da se sada bez te stranke ne može formirati vlast.
Jedino, ukoliko se međunarodna zajednica ne odluči da nametne vlast „trojka“ ili „osmorka“ plus HDZ BiH, a sve se više špekuliše da bi se stvari mogle kretati u tom pravcu. To bi bio presedan u Evropi nakon Drugog svjetskog rata da u jednoj demokratskoj zemlji kao kolonijalni upravitelj nametnete ljude na vlast.
Mislim da bi stvari mogle ići u tom pravcu, iz razloga što se to iz vizure međunarodne zajednice vidi kao jedini mogući izlaz, jer je tu Ustav FBiH vrlo jasan - bez potpisa potpredsjednika nema formiranja Vlade FBiH - ističe Muhasilović.
(D. Kovač)