(Patria) - Nakon današnjeg saopćenja visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta koji je kazao da "pitanje državne imovine nije riješeno Dejtonom", reagirao je pravni stručnjak Enver Išerić.
"Gospodine visoki predstavniče,
pitanje državne imovine je riješeno Dejtonskim mirovnim sporazumom i to Ustavom Bosne i Hercegovine. Inače da nije tako Ustavni sud ne bi donio nekoliko odluka, koje su zasnovane na Ustavu, a koje se odnose na državnu imovinu. Zato preporučujem za čitanje tačku 39. Odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine u predmetu broj U 4/21, koju je donio rješavajući o ustavnosti Zakona o šumama koji je donijela Narodna skupština Republike srpske, a koja glasi:
„39. U pogledu ustavne nadležnosti Republike Srpske da regulira pravni status šuma i šumskog zemljišta kao svoju svojinu, Ustavni sud ističe da je u Odluci broj U 1/11 istakao da "ne može podržati stav Narodne skupštine RS da ovo pitanje automatski spada u tzv. rezidualne nadležnosti entitetâ" (op. cit. U 1/11, tačka 80). U vezi s tim, Ustavni sud je ukazao da, pored toga što član III/1. Ustava BiH sadrži taksativni katalog nadležnosti institucija BiH, nadležnost institucija BiH utvrđena je i u drugim odredbama Ustava BiH. Ustavni sud je zaključio sljedeće: "(…) u smislu člana I/1. Ustava BiH, BiH ima pravo nastaviti da regulira 'državnu imovinu' čiji je ona titular, znači sva pitanja koja su povezana s pojmom 'državna imovina' kako u građanskopravnom tako i u javnopravnom smislu. Takav zaključak je jedini mogući logički i materijalni sadržaj pojma 'identiteta i kontinuiteta' iz citirane odredbe. Dalje, Ustavni sud ponavlja da je, iako svaki nivo vlasti uživa ustavnu autonomiju, entitetska ustavna nadležnost podređena obavezi da mora biti u skladu s Ustavom BiH i 'odlukama institucija BiH'. To jasno proizlazi iz odredbi člana III/3.b) Ustava BiH. Osim toga, pravo države BiH da regulira pitanje državne imovine proizlazi i iz odredbe člana IV/4.e) Ustava BiH.
Naime, ako se imaju u vidu prethodni zaključci, prvenstveno da država BiH ima pravo nastaviti da regulira državnu imovinu, odnosno da je titular državne imovine, a da odredbe člana IV/4.e) Ustava BiH propisuju nadležnost Parlamentarne skupštine u ostalim pitanjima koja su potrebna za provođenje dužnosti države, a da državna imovina reflektira državnost, suverenitet i teritorijalni integritet BiH, nedvojbeno je da navedena odredba daje ovlaštenja državi BiH, odnosno Parlamentarnoj skupštini da regulira pitanje državne imovine. Prema tome, ovdje se radi o isključivoj nadležnosti BiH koja proizlazi iz čl. I/1, III/3.b) i IV/4.e) Ustava BiH" (op. cit. U 1/11, tačka 80).
Znači pitanje državne imovine je riješeno. Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine može zakonom regulisati pitanje korištenja te imovine", naveo je Išerić.