SARAJEVO, (Patria) - Odbor za vanjsku politiku Senata Sjedinjenih Američkih Država sazvao je saslušanje na kojem će tema biti Zapadni Balkan, a saslušani će biti Derek Chollet savjetnik Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Država, te Gabriel Escobar, zamjenik državnog sekretra za Zapadni Balkan iz Ureda za evropske i euroazijske poslove Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Država.
Saslušanje je zakazano za četvrtak, 18. maj, u 10: 30 sati.
Uoči saslušanja Vijeće za demokatizaciju politike (DPC) sa sjedištem u Berlinu, iznijelo je nekoliko glavnih pitanja, za koja se kako navode, nadaju da će biti postavljena i odgovorena.
“Prvo, kako američka vlada može braniti svoju politiku orijentiranu na Srbiju i Aleksandra Vučića u svjetlu razornog izvještavanja NY Timesa koji detaljno opisuje kriminalne, nasilne i antidemokratske veze koje prožimaju srpsku unutrašnju politiku i društvo, koji takođe uokviruju pristup Srbije ostatku regiona? To se najjasnije manifestuje u kvazi - zvaničnoj ideologiji srpskog sveta, koja prijeti da destabilizuje susjede Srbije.
Američko zalaganje za ‘Otvoreni Balkan’ legitimiše srpske iredentističke ambicije, a istovremeno podstiče apetit premijera Edija Rame na štetu četiri zemlje koje su stalno na meniju - Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Kosovo i Sjeverna Makedonija, takođe podrivajući manjkav, ali koristan Berlinski proces”, kažu iz DPC.
“Drugo, zašto SAD misle da će oduzimanje imovine Bosne i Hercegovine – šuma, rijeka, poljoprivrednog zemljišta, itd. – učiniti sve osim pokriti Dodikove dugove, pomoći Čovićeve vlastite ambicije i nahraniti pokroviteljstvo i korupciju koji i dalje pokreću raspad BiH kao države?
Treće, State Department je gurao OHR u BiH nametnuti promjene izbornog sistema BiH dva puta u šest mjeseci kako bi se postigao željeni politički ishod. Koje moguće opravdanje možete ponuditi za ovo?
I četvrto, s obzirom na očigledan neuspjeh politike SAD-a i EU u šest zemalja Zapadnog Balkana tokom više od 15 godina, zašto Kongres ne bi zahtijevao nezavisnu transatlantsku reviziju politike punog spektra?”, pitaju iz DPC.
Sigurno bi i javnost u Bosni i Hercegovini voljela čuti odgovore na ova pitanja.