Povodom obilježavanja 15. oktobra, Međunarodnog dana žena na selu, Gender Centar Federacije BiH, i ove godine, podsjeća javnost da su žene na selu ključni mehanizam za ostvarivanje transformacijskih ekonomskih, okolinskih i društvenih promjena neophodnih za održivi razvoj, prenosi novinska agencija Patria.
Sama ideja obilježavanja pokrenuta je na konferenciji UN-a posvećenoj ženama održanoj u Pekingu 1995. godine, kada je dogovoreno da se ovaj datum posveti svim ženama na selu u svijetu.
Država BiH se obvezala provoditi međunarodna dokumenta koja se bave pitanjima žena na selu, među ključnima su Konvencija o eliminaciji svih oblika diskriminacije žena, Pekinška deklaracija i Platforma za akciju, Deklaracija o milenijskim razvojnim ciljevima.
Međutim, ograničen pristup kreditnim mogućnostima, zdravstvenim uslugama, obrazovanju i nedovoljno razvijena infrastruktura još uvijek predstavljaju izazov s kojim se suočavaju.
Osnaživanje žena na selu je od ključne važnosti ne samo na ličnom planu, porodičnom nivou ili nivou ruralne zajednice, već i na nivou ukupne ekonomske produktivnosti. Stoga je neophodno podržati njihove inicijative za liderstvo i sudjelovanje u definiranju zakona, politika i programa koji utiču na kvalitet njihovog života.
Žene na selu moraju biti aktivno uključene i u procese donošenja odluka, planiranja i provedbe akcijskih programa. Potrebno je obezbjediti široku lepezu ponude obrazovnih programa koji bi odgovarali potrebama i uvjetima date sredine i karakteristikama lokalne populacije Modernizacija i transformacija poljoprivrednog sektora na način koji omogućava odgovarajuću infrastrukturu i usluge su preduvjet za poboljšanje kvaliteta života ljudi na selu, što je posebice važno za žene.
Čestitajući svim ženama ovaj dan, Gender Centar Federacije BiH poziva sva relevantna ministarstva, institucije, nevladine organizacije i sve druge aktere razvoja našeg društva na suradnju u provodbi odredbi Zakona o ravnopravnosti spolova BiH radi eliminacije ograničenja koja žene na selu dovode u neravnopravan položaj i da svoje intervencije značajnije usmjere na osiguravanje sistemske socio-ekonomske potpore ženama na selu, kako bi bili osigurani uvjeti sukladni njihovim potrebama, koji će omogućiti puno uživanje njihovih prava, ostvarenje potencijala u korist svih i poboljšati kvalitetu njihovog života, saopćeno je iz Gender Centra FBiH.