Almir Bečarević, dugovodišnji direkor BH-Gasa i jedan od najvećih eksperata u BiH u vezi sa gasnim sistemom uputio je pismo Mirku Šaroviću, ministru vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, piše novinska agencija Patria.
U pismu Bečarević navodi da „nakon što je Energetska zajednica predložila sankcije (sutra su na dnevnom redu) prema BiH, a kako je Ministarstvo trgovine bilo nosilac svih aktivnosti u ispunjenju obaveza prema Energetskoj zajednici“, traži neke odgovore od Šarovića.
Čudi me odnos ovog ministarstva u ispunjavanju obaveza iz energetike posebno iz razloga sto se oblast energetike mjeri milijardama KM, USD, EUR, a druge oblasti nisu te novcane vrijednosti, ali ne, činjenično, i manje značajne. Oblast energetike čini život jedne zemlje i stoga želim da vam predočim određene podatke odnosno želim da vi predočite određene odgovore javnosti – ističe se u pismu.
U pismu dalje stoji da već godinama traju pokušaji na izradi Zakona o gasu BiH, a sve u okviru Ministarstva vanjske trgovine.
Bilo bi korisno da upoznate javnost zašto je prestala sa radom komisija (2011. godina) na izradi zakona. Od 2011. godine nikakve aktivnosti nisu vođene u MVTEO po ovom pitanju (komisija se više nije sastajala, a o radu te komisije postoje zapisnici u MVTEO) izuzev sastanaka sa temom kako izbjeći sankcije.
Korektno bi bilo predočiti kakve su stavove imali članovi komisije (neposredno prije naprasnog prekida rada komisije) iz svakog entiteta, a po pitanju nadležnosti regulatora.
- Kako u svojim izjavama, konstantno, plasirate ideju harmonizacije dva entitetska zakona o gasu, kao rješenje za izbjegavanje sankcija, bilo bi lijepo da upoznate javnost šta tačno traži Energetska zajednica. Koliko mi je poznato vaše pismo energetskoj zajednici upravo sadrži ovakvo rješenje i isto je odbijeno kao neprihvatljivo. Ja znam da vi, lično, ne tražite harmonizaciju entitetskih zakona, ali bilo bi korisno da se napokon kaže ko to traži – navodi se u pismu.
Na dalje, Bečarević napominje da kada pogledate predložene sankcije vidimo da su prozvani svi gasni projekti koje predlaže FBiH i bilo bi korisno za javnost da se objavi ko opstruira usvajanje zakona odnosno ko opstruira ispunjavanje obaveza prema Energetskoj zajednici.
- Sva naprijed postavljena pitanja su jednostavna i traže jednostavne odgovore. Ti odgovori će skinuti dio odgovornosti sa MVTEO, a pomoći da identifikujete odgovorne odnosno kako vi ne biste nosili breme “odgovornog” – navodi se.
Istovremeno, za svo ovo vrijeme, računajući od prestanka rada komisije od 2011. do 2015. godine, dešava se:
- Za vrijeme odsustva “pregovora” o zakonu BiH je izgubila već odobrena sredstva iz IPA fondova, a koja su trebala biti utrošena za izradu studija za gasovod Brod-Zenica.
- Za vrijeme odsustva “pregovora” o zakonu RS je usvojila Zakon o gasu kojim su usvojena rješenja iz nadležnosti BiH odnosno pojedina rješenja zadiru u buduće nadležnosti regulatora za gasa na nivou BiH, a posebno u segmentu tarifa za javnu uslugu transporta i dodjele licenci za trgovinu gasom. Ovim rješenjima se blokira usvajanje zakona na nivou BiH i stoga se zagovara harmonizacija zakona.
- Konstantnim izbjegavanjem usvajanja zakona BiH je izgubila mogućnost da gasovod IAP jednim svojim dijelom bude zastupljen preko teritorije BiH odnosno da svi ubiremo prihode od tranzitnih taksi.
- Za vrijeme odsustva “pregovora” o zakonu RS samostalno vodi svoje planove širenja gasne mreže i onemogućava usvajanje energetske strategije na nivou BiH čime se dovodi u pitanje daljnje finansiranje bilo kojeg projekta iz fondova EU.
- Za vrijeme odsustva “pregovora” o zakonu RS je zaključila ugovor sa Gazexportom o kupovini gasa u kojem nema RATNOG DUGA. U ratu su oba entiteta trošila gas, a sada ga samo jedan plaća.
- Kao finale, za vrijeme odsustva “pregovora” o zakonu RS je poskidala mjerače BH-Gas u Zvorniku i time izbacila BH-Gas (FBiH) sa jedine primopredajne stanice u BiH. Projekat RS, prema Bijeljini, se nastavlja graditi i to sa jedine dolazne cijevi iz Srbije.