Admir Čavka iz koalicije Prvi mart u Banja Luci uputio je apel svim probosanskim strankama u Bosni i Hercegovini da što prije formiraju pravne timove koji će započeti pregovore između bivših logoraša i vlasti u Republici Srpskoj, nakon što su sudovi u RS počeli odbijati tužbe logoraša a sudske troškove koji u nekim predmetima dosežu visinu i do sedam hiljada KM stavljati na teret logoraša, što je mnoge od njih dovelo u bezizlaznu situaciju.
Čavka je u intervjuu za bh. novinsku agenciju Patria podsjetio kako su mnogi od bošnjačkih povratnika u RS tokom srpske agresije na BiH bili zatočeni u neki od logora vojske i policije RS, a da sada, 20 godina nakon toga, sudovi u RS istim logorašima odbijaju tužbe za zlostavljanje a nakon toga i plijene imovinu radi nadokande sudskih troškova.
- Imate ljude koji su mjesecima bili zatvarani i izlagani najzvjerskijim torturama u logorima pod kontrolom vojske i policije RS tokom ’90-ih godina, a sada, kada su sukobi stali, i kada su logoraši pravdu pokušali potražiti pred sudovima, ona im je uskraćena, a sudovi u RS su se okrenuli protiv njih – kaže Čavka.
On objašnjava da bivši logoraši u RS ionako žive na ivici egzistencije, te da su to mahom ljudi koji uopće ne znaju svoja prava, pa je zbog toga neophodno da im probosanske stranke, na prvom mjestu one bošnjače, što hitnije osiguraju bespalne pravne timove, koji će ih zastupati u nepravednoj borbi protiv vlasti i sudova u RS.
- Veliki broj bivših logoraša i ne zna da se na odluku sudova u RS imaju pravo žaliti Ustavnom sudu BiH. Neko im to mora kazati i neko te apelacije Ustavnom sudu BiH mora uputiti umjesto njih – kaže Čavka, dodajući da sudovi u RS mnogim logorašima uzimaju i posljednji imetak koji imaju, poput stoke, namještaja, poljoprivrednih mašina, te ih tako ponovo ostavljaju bez egzistencije.
Logoraši su jutros u Tuzli spriječili oduzimanje imenove bivšem logorašu iz logora Batković Hasanu Čelikoviću, kojemu su izvršitelji Općinskog suda Tuzla, u ime Osnovnog suda u Banjoj Luci, trebali popisati imovinu čijom bi prodajom namirili sudske troškove.
Tuzlanski logoraši spriječili su oduzimanje Čelikoviće imovine.
Iz Saveza logoraša BiH čine sve kako bi pomogli bivšim logorašima da dođu do pravde, ali bez pomoć državnih institucija to im dosta sporo i teško ide. Podsjećaju kako je oko 30.000 bivših logoraša tužilo RS, te da ti odštetni zahtjevi iznose nekoliko milijardi KM. Sudovi su u prvim mjesecima presude donosili u korist logoraša, ali nakon što su vlasti u RS uvidjeli da to vodi ka bankrotu entiteta, počeli su odbijati tužbe.
Iz Saveza logoraša BiH traže hitno donošenje zakona o žrtvama torture na nivou BiH, bez kojeg nije moguće zaštititi prva bivših logoraša i njihovih porodica.
Zanimljivo je da je Crna Gora platila odštetu većini bošnjačkih logoraša koji su tokom srpske agresije na BiH bili zatvoreni u neki od logora koji se u to vrijeme nalazio na prostoru Crne Gore, dok RS sada odbija tužbe iz istih predmeta, piše Patria.