Članak

Inzko u UN-u: RS se mora odmaći od ivice do koje je došla i ostaviti referendum po strani

Visoki predstavnik je podvukao činjenicu da Bosna i Hercegovina neće krenuti naprijed konstantnim naporima za ponovnim otvaranjem prošlosti, nego zajedničkim radom za opće dobro.

Visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko danas se obratio u Vijeću sigurnosti UN-a navodeći da povodom dvadesete godišnjice Daytonskog mirovnog sporazuma „moramo imati veća očekivanja i ponovo vidjeti konkretne rezultate i pozitivan impuls kakav smo imali u prvoj deceniji mirovnog procesa“, prenosi bh. novinska agencija Patria.

U svom obraćanju Vijeću sigurnosti, koje se organizira dva puta godišnje, visoki predstavnik je pozdravio usvajanje „ambicioznih i koordiniranih programa reformi“, na nivou državnih i entitetskih organa vlasti, kao veliki korak naprijed. - Potrebno je provesti program ozbiljnih političkih, socijalnih i ekonomskih reformi kojima će se poboljšati funkcionalnost, privući investicije i osigurati zapošljavanje - dodao je visoki predstavnik.

- Sljedećih nekoliko mjeseci će biti od ključnog značaja jer će pokazati da li su vlasti opredijeljene da provedu svoj reformski program - rekao je visoki predstavnik. Neke od reformi će biti teške, ali će pružiti nove šanse za Bosnu i Hercegovinu i njene građane.

Osim fokusiranja na konkretne reforme, visoki predstavnik je također podvukao da će politički lideri uspjeti u ostvarenju pomaka jedino ako budu privrženi poštivanju Dejtonskog mirovnog sporazuma, uključujući i njegov aneks IV, Ustav BiH. S tim u vezi, on je još jednom ukazao Vijeću sigurnosti na inicijativu koju su pokrenuli organi RS da organiziraju referendum uprkos kršenju Dejtonskog mirovnog sporazuma, te je pozvao organe RS da se “odmaknu od ivice do koje su došli i ostave referendum po strani”.

Visoki predstavnik je podvukao činjenicu da Bosna i Hercegovina neće krenuti naprijed konstantnim naporima za ponovnim otvaranjem prošlosti, nego zajedničkim radom za opće dobro. On je naglasio da je “EU stavila na stol iskrenu i stvarnu ponudu kojom se građanima Bosne i Hercegovine pruža prilika za siguran, prosperitetan i dostojanstven život”. U kombinaciji sa vladavinom zakona, to je ono čemu građani BiH teže.

- Ta ponuda se mora objeručke prihvatiti - zaključio je visoki predstavnik.

#BiH