Članak

TI BiH: Izvještaj za 2015. napredak bez napretka BiH?

Iako je ovaj Izvještaj o napretku ocijenjen kao najbolji do sada, jasno je da i usvajanje Reformske agende za sada predstavlja samo fiktivni napredak u obliku definisanog spiska želja, dok se u svim o

Iako je Evropska komisija u Izvještaju o napretku Bosne i Hercegovine za 2015 konstatovala određeni napredak, koji je manifestovan samo činom usvajanja Reformske agende, BiH u većini oblasti nije zabilježila gotovo nikakav napredak. Ovo je posebno izraženo u poglavljima koja se odnose na vladavinu prava, reformu javne uprave i borbu protiv korupcije, saopćeno je iz Transparency International BiH, prenosi novinska agencija Patria

Iako je ovaj Izvještaj o napretku ocijenjen kao najbolji do sada, jasno je da i usvajanje Reformske agende za sada predstavlja samo fiktivni napredak u obliku definisanog spiska želja, dok se u svim oblastima zakoni urušavaju, nivo njihove primjene je minimalan, institucije su neefikasne i bez koordinacije, osporavaju se osnovna ljudska prava, a politički pritisci su vidljivi u svim sferama.

U Izvještaju je, na primjer, jasno naglašeno da nikakav napredak nije postignut u reformi javne uprave – nedostatak političke podrške reformama i sistemskog pristupa su glavni uzroci, uz sve veću politizaciju i neefikasnost državne službe. Izvještaj vremenski nije obuhvatio posljednje izmjene Zakona o državnoj službi u FBiH, što svakako zavređuje karakterizaciju nazadovanja u ovoj oblasti.

U oblasti vladavine prava istaknuti su politički napadi na pravosuđe, ali i nedostatak mehanizama odgovornosti sudija i tužilaca. I dalje je vidljiva neefikasnost pravosuđa, sa prosječnom dužinom procesa od oko 7 godina, dok u isto vrijeme potpuno izostaje procesuiranje i osuđujuće presude za slučajeve velike korupcije na najvišim nivoima.

Borba protiv korupcije je u svim segmentima neadekvatna i bez napretka: agencije za provođenje zakona nisu međusobno koordinisane i neefikasne su; statistički podaci procesuiranja korupcije su poražavajući; nema efikasnog nadzora nad finansiranjem političkih partija; pitanje imovinskih kartona je definisano različitim zakonskim rješenjima i nema adekvatne kontrole; primjena zakona o sukobu interesa je potpuno izostala na nivou BiH, FBiH, i BD; nije obezbijeđena efikasna prevencija korupcije u javnim nabavkama.

Izvještaj je zabilježio i nazadovanje u pogledu zaštite ljudskih prava, posebno u segmentu slobode izražavanja,  okupljanja i udruživanja, u svjetlu sve češćih napada na medije i civilno društvo, ali i zakonskih rješenja poput Zakona o javnom redu i miru RS.

Ovakve ocjene prisutne su već godinama u Izvještajima o napretku, a izvještaj za 2015. po prvi put uvodi i jasne smjernice i korake koje BiH mora preuzeti u svakoj od oblasti, kako bi se napredak mogao pratiti na mjerljiv način, kroz ispunjavanje datih preporuka. Osim toga, uveden je novi, skalirani sistem ocjene napretka (rana faza, početna faza pripreme, određeni napredak, dobar napredak, i veoma dobar napredak). Nimalo iznenađujuće, BiH se uglavnom nalazi u ranoj fazi reformskih procesa u svim oblastima – i tako već 20 godina, stoji u saopćenju TI BIH. 

#BiH