Članak

Sukcesija na čekanju: BiH od Srbije traži svojih sto miliona dolara

Zbog otimačine ovog golemog novca iz zajedničkih sredstava, kasnila je ratifikacija Sporazuma o sukcesiji s obzirom na to da je Hrvatska svom timu dala zadatak da utvrdi šta je bilo sa "spornim" sreds

Pitanje "spornih" 589 miliona američkih dolara koji nedostaju sa računa "mješovitih banaka" bivše SFRJ osnovanih u inostranstvu radi uvozno-izvoznih poslova i juče je bilo predmet sastanka Stalnog zajedničkog odbora visokih predstavnika zemalja nasljednica bivše SFRJ, piše novinska agencija Patria.  

Posljednji sastanak je održan prije sedam godina.

Odluke o vraćanjuju ovog novca trebale su se definirati na ovom skupu aneksima Sporazuma o sukcesiji.

Riječ je o novcu koji je režim Slobodana Miloševića praktično opljačkao od drugih zemalja sukcesora.

Prema Sporazumu o sukcesiji trebalo je biti 645 miliona dolara na deviznim računima koji se drže kod jugoslovenskih banaka. Ali, otkrilo se da raspoloživa sredstva iznose samo 56 miliona dolara, dok je ostatak nestao. .

Podjelom 645 miliona dolara BiH bi trebalo pripasti oko 100 miliona dolara ili 174 miliona maraka.

Predstavnik BiH u Stalnom zajedničkom odboru Vjekoslav Bevanda, koji je  zamjenik predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH i ministar finansija i trezora, rekao je “da ga raduje priča o brojkama, nekretninama, pravima”.   Bevanda koji je, inače, predsjedavao ovim sastankom, najvećim uspjehom je ocijenio sastanak odbora nakon skoro sedam godina, istakavši da je uloženo puno napora da bi se to desilo.

Prema ranijim pisanjima medija, predstavnici BiH, Hrvatske, Slovenije i Makedonije su insistirali na obrazloženju i brzom rješavanju pitanja nedostajućih sredstava, a eksperti država sljednica bivše SFRJ uvjereni su da odgovor na pitanje o nestanku 589 miliona dolara leži u Beogradu.

Zbog otimačine ovog golemog novca iz zajedničkih sredstava, kasnila je ratifikacija Sporazuma o sukcesiji s obzirom na to da je Hrvatska svom timu dala zadatak da utvrdi šta je bilo sa "spornim" sredstvima.

Podjela ambasada i konzulata bivše države 

Do sada se dijelila diplomatska i konzularna imovina, u kojoj BiH pripada 15 odsto.  Treba dogovoriti raspodjelu još 51 nekretnine koje su korištene za potrebe diplomatsko-konzularnih predstavništava, a među najvrijednijim su ambasada i rezidencija u Tokiju i prostorije misije u Njujorku. BiH pripada i zlato vrijedno 225.000 dolara, a potražuje se arhivska građa koja je nastala u radu više od 700 saveznih institucija bivše SFRJ u periodu od 60 do 100 godina.

#BiH