Bivši borac Armije RBiH Hajrudin Osmančević još uvijek ne zna da li će biti deložiran iz garsonjere u sarajevskoj ulici Josipa Vancaša.
Komisija Službe za zajedničke poslove organa i tijela FBiH užurbano provjerava šta se desilo sa stanom Osmančevićevih roditelja, stanom koji je dobio od Željezare a koji je Osmančević ustupio ženi i djeci nakon što su se rastavili početkom '90-ih, komisija provjera podatke i o imovinskom stanju Osmančevića i njegove druge supruge koja je preminula prije dvije godine...
Uoči li Komisija i jednu nepravilnost, ovaj ratni heroj mogao bi završiti na ulici.
- Neka sve provjere do detalja, vidjet će da ništa od toga u što sumnjaju ja danas nemam – tvrdi Osmančević za bh. novinsku agenciju Patria.
- Istina je da smo moja dva brata, sestra i ja prodali roditeljski stan. Moji roditelji su preživjeli pakao Ahmića, 42 dana se skrivali u šumi. Imali su tamo jednu brvnaru, bez struje, puta i vode i u proljeće su išli posaditi ponešto od povrća. Mama je nakon strahota u Ahmićima sa 80 spala na 40-tak kilogrma.
Otac je ubrzo dobio rak kostiju a majka visok pritisak i bolesti srca. Niko od nas nije imao novca za njihovo lječenje (sestri čovjek poginuo) a nakon nekoliko godina, kada su umrli, nismo imali novca za sahranu. Brat je nakon toga morao prodati njihov stan, za 20 hiljada KM, kako bi vratio novac koji je bio posudio za njihovo liječenje i dženazu.
Garsonju za koju sumnja komisija uzela je Željezara. Kad sam se razveo od supruge 1991. godine, garsonjera je ostala njoj i djeci. Ja sam se iselio. Nakon toga moja prva supruga se sa djecom odselila u Njemačku, a garsonjeru ponovo uzela Željezara. Radilo se o gasonjeri od samo 11 kvadrata – tvrdi Osmančević.
Garsonijera u sarajevskoj ulici Josipa Vancaša, u kojoj Osmančević trenutno živi, u vlasništvu je Vlade FBiH. Osmančević je na korištenje dobio prije deset godina. Tada je stan bio u vlasništvu Federalnog ministarstva odbrane i Vojske Federacije. Da se Osmančeviću dodijeli stan lično je naredio general Atif Dudaković, zbog zasluga koje je Osmančević dobio tokom srpske agresije na BiH.
Osmančević je jedini podoficir koji je odlikovan zlatnim "A", najvećim priznanjem u vojnom školstvu. Informatičar je po struci, pa su njegovi nadređeni ocijenili da je dao nemjerljiv doprinos u odbrani zemlje.
Bivši heroj ovih dana pokušava zadržati kakav-takav krov nad glavom, piše Patria.