Članak

Tužilaštvo BiH: Uhapšeni Hurić, Merkez i Sejdić

Ovi osumnjičeni su pod istragom u dva predmeta Tužiteljstva BiH, a osumnjičeni su da su kao visoki dužnosnici policijskih i vojnih struktura, počinili ratne zločine nad žrtvama srpske nacionalnosti na

Postupajući po nalogu tužitelja iz Posebnog odjela za ratne zločine Tužiteljstva BiH, policijski djelatnici SIPA, su rano jutros, na području Goražda i Sarajeva, lišili slobode osumnjičene:

1. Merkez Ibru, rođenog 15.11.1942. godine Foči, državljanina BiH, uposlen kao aktivan odvjetnik

2. Hurić Ešefa, rođenog 24.09.1958. godine u Goraždu, državljanin BiH, aktivni policijski djelatnik, uposlen na mjestu Komesara policije BPK

3. Sejdić Ahmeta, rođenog 02.01.1960. godine u Višegradu, državljanina BiH.

Ovi osumnjičeni su pod istragom u dva predmeta Tužiteljstva BiH, a osumnjičeni su da su kao visoki dužnosnici policijskih i vojnih struktura, počinili ratne zločine nad žrtvama srpske nacionalnosti na području Goražda, tokom 1992. i 1993. godine.

Navedeni su pod istragom i osumnjičeni su da su, Merkez Ibro i Hurić Ešef, u svojstvu zapovjednika SJB Goražde, sudjelovali u realizaciji zapovjedi Predsjedništva Skupštine općine (SO) Goražde i njenog predsjednika, o koncentraciji srpskog stanovništva koje živi na području Goražda i razoružanju sela Bučje, te sudjelovali u protuzakonitom zatvaranju stanovništva srpske nacionalnosti u prostorijama MUP-a u Goraždu.

Oni su osumnjičeni da su planirali, zapovjedili, počinili, pomagali i sudjelovali u protuzakonitom zatočenju više od 100 osoba srpske nacionalnosti, oba spola i različitih starosnih skupina, među kojima su bila i djeca, koje su pripadnici policije i SJB nezakonito zatvorili u prostorije Policijske stanice, kao i u drugim objektima.

Zatočeni civili su u navedenim objektima držani u nečovječnim uvjetima više mjeseci, sve do 1993. godine, više desetina osoba boravilo je u jednoj prostoriji, boravili su u nečovječnim i nehigijenskim uvjetima, čime im je nanesena velika tjelesna i duševna patnja, a kao posljedica zatočenja, loših uvjeta i nepružanja pomoći, dvije osobe su smrtno stradale.

Kao posljedica navedenih zločina, desilo se trajno raseljenje srpskog civilnog stanovništva sa navedenog područja.

Ovi osumnjičeni pod istragom su zbog kaznenog djela-ratni zločin protiv civilnog stanovništva iz članka 173. KZ BiH,

Osumnjičeni Sejdić Ahmet, tereti se da je za vrijeme rata u BiH, na teritoriji općina Rudo, Višegrad i Goražde, u vremenskom razdoblju od početka mjeseca jula 1992. godine do sredine mjeseca februara 1993. godine, u svojstvu zapovjednika Prve višegradske brigade Armije BiH, zajedno sa drugim pripadnicima Armije BiH, kršeći pravila međunarodnog prava, naredio, podstrekavao, pomagao, učinio ili na drugi način sudjelovao u pripremanju, pomaganju i učinjenju protuzakonitog zatvaranja, preseljenja i raseljenja, namjernog nanošenja snažne tjelesne i duševne boli ili patnje (mučenja) i nečovječnog postupanju prema više desetina civila srpske nacionalnosti i ratnim zarobljenicima Vojske RS.

Kao posljedica počinjenih zločina, nastupila je smrt više osoba.

On je osumnjičen da iako je znao ili mogao znati, nije spriječio ili kaznio njemu podređene osobe u namjernom nanošenju snažne tjelesne i duševne boli ili patnje (mučenju) i nečovječnom postupanju prema tim civilima i ratnim zarobljenicima i pljačkanju imovine civila.

Sejdić Ahmet osumnjičen je za kaznena djela ratni zločin protiv civilnog stanovništva i ratni zločin protiv ratnih zarobljenika iz članaka 173. i 175. KZ BiH.

U ovim predmetima realizirana je značajna suradnja sa MUP-om RS, CJB Istočno Sarajevo, a u okviru predmeta protiv Ahmeta Sejdića, realizirana je značajna suradnja Tužilteljstva BiH i Tužilaštva za ratne zločine Srbije.

Nakon lišenja slobode osumnjičeni će biti predati postupajućim tužiteljima, koji će ih ispitati i nakon toga donijeti odluku o pokretanju prijedloga za određivanje mjere pritvora ili mjera zabrane u skladu sa zakonom.

#BiH