Nakon hapšenja specijalaca SIPA-e pet osumnjičenih za ratni zločin u Bosanskom Novom (Novom Gradu), Vlada RS je obavijestila institucije BiH da prekida saradnju sa SIPA-om, Tužalaštvom i Sudom BiH. Već ranije je najavljivan bojkot i napuštanje državne vlade od svih kadrova RS-a. Iz Vlade RS tvrde da nisu obaviješteni za ova hapšenja, piše bh. novinska agencija Patria (NAP).
Izmjenama Zakona o Vijeću ministara omogućeno je da državna vlada radi bez jednog naroda. Kvorum za održavanje sjednica sada je jednostavan i moguć.
Nacionalni bojkot nije moguć
Izmijenjen je i dopunjen član 16(3) Zakona o Vijeću ministara, čime bi se omogućilo Vijeću ministara da održava sjednice ako je prisutno više od jedne polovine njegovih članova. Ovom zakonskom izmjenom onemogućeno da se Vijeće ministara blokira pukim izostajanjem članova nekog konstitutivnog naroda. Pravilo se bez razlike primjenjuje podjednako na sve takve članove, i njime se ne krši član IX 3 Ustava BiH kojim se propisuje da "funkcioneri imenovani na položaje u institucijama Bosne i Hercegovine, u pravilu odražavaju sastav naroda BiH.“
Da li se događa nova vrsta bojkota? Naime sada se odbijaju ustavne i zakonske obaveze institucija entiteta i otkazuje saradnja SIPA-i i pravosudnim institucijama BiH. Time se pravi ozbiljan haos i narušava Ustav BiH.
Već smo vidjeli neka djelovanja MUP-a RS u Federaciji, kada su, recimo, bez ikakvih problema saslušavali ministra sigurnosti usred zgrade državnih institucija ili pretresali redakciju portala „Klix“.
Međutim, postavlja se opravdano pitanje kako je moguće da Agencija za istrage i zaštitu nije obavijestila MUP RS o akciji hapšenja, premda je to po zakonu bila dužna?
Prema Zaokonu o SIPA-i u članu 22. dužnost obavještavanja nadležnoga tijela, SIPA je dužna obavijestiti sve institucije, od entitetskih, kantonalnih i policijskih tijela Distrikta Brčko o saznanjima prikupljenim u obavljanju svojih dužnosti, u vezi s pripremanjem ili činjenjem krivičnog djela koje je u nadležnosti tog tijela, kao i o mjerama i radnjama preduzetim u cilju sprečavanja, činjenja ili pronalaženja i hapšenja počinilaca takvih krivičnih djela.
Jednako tako su entitetska, kantonalna i tijela distrikta Brčko dužna obavijestiti SIPA-u o saznanjima prikupljenim u obavljanju svojih dužnosti, a u vezi s pripremanjem ili činjenjem krivičnog djela iz nadležnosti Agencije SIPA-e, kao i o mjerama i radnjama poduzetim u cilju sprečavanja činjenja ili pronalaženja i hapšenja počinilaca takvih krivičnih djela.
Dakle, bio je red da se obavijesti MUP RS o radnjama, a da li je to urađeno i zašto nije, posebno je pitanje, piše Patria.
Zašto nije bilo zakonske saradnje
Direktor SIPA-e, prema članu 8. rukovodi i usmjerava obavljanje poslova iz nadležnosti SIPA-e. To je kadar iz RS-a. Zašto to ovaj put nije uradio? Da li je u pitanju igra, ako su greške napravljene svjesno da bi se proizvela napetost u državi, postigao neophodni pritisak i i još jednom pokazala moć entiteta u bojkotu državnih institucija?
Sve je na vrlo klimavim nogama. Naime, prvo je najavljivan totalni bojkot državne vlasti, a sad se pojavio i jedan, ne toliko presudan motiv. Dakle, može se danas postaviti pitanje: Šta ako je u pozadini scenario nekih kadrova iz RS za poticanje na napetost i ispunjavanje nekih vrlo sumnjivih ciljeva?
Uostalom, stalni pozivi Milorada Dodika na napuštanje državih institucija izazivali su sumnju kod mnogih. Naročito kod kadrova SDS-a i PDP-a, koji su kao realnu mogućnost smatrali da bi se, nakon izvjesnog vremena i smirivanja, u ispražnjene pozicije u državnim organima ugodno smjestili Dodikovi kadrovi.
Neko će reći da je novi direktor SIPA-e iz SDS-a, pa ove sumnje mogu biti i bez osnova. Nije li onda ovakav ishod bojkota neka dogovrena sredina?
Previše je podudarnosti, pa i ovakve sumnje uopšte nisu bez osnova!
I sve ovo se događa kada se Bosna i Hercegovina pokrenula sa mrtve tačke prema Evropskoj uniji i NATO-u, piše Patria.