Članak

Roditelji uznemireni, ljekari podijeljeni: Jedni daju Torlakovu vakcinu, drugi ne!

Od 27. aprila 2015. godine u BiH se pojavila vakcina proizvođača Torlak Beograd u našim Domovima zdravlja u cijeloj BiH, ali neki od tih domova zdravlja odbijaju davati ove vakcine, a što je konkretno

Od 27. aprila 2015. godine u BiH se pojavila vakcina proizvođača Torlak Beograd u našim Domovima zdravlja u cijeloj BiH, ali neki od tih domova zdravlja odbijaju davati ove vakcine, a što je konkretno slučaj u Domu zdravlja Vrazovo, piše novinska agencija Patria.

Roditelji su zbunjeni i uplašeni, jer u nekim se imunizacija vrši redovno. Isto tako zbunjeni su i pedijatri, jer im nije jasno zašto neke kolege odbijaji vakcinisati djecu ovom vakcinom.

Iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH u izjavi za Patriju kazali su da je to trovalnetna vakcina proizvođača Torlak i ranije korištena, ali je, zbog nedostatka 4-valentne vakcine na tržištu, ponovno uključena u naš program imunizacije.

Radi se o vakcini koja, uz antigene tetanusa i difterije (toksoide), sadrži i cjelostaničnu komponentu mrtvog i konzerviranog uzročnika Pertussisa (velikog kašlja), koja ostavlja trajniji imunitet, iako postvakcinalne reakcije mogu biti nešto burnije (crvenilo i otok, povišena temperatura itd). U svakom slučaju, radi se o registriranoj vakcini, koja je prošla ispitivanje u kontrolnom laboratoriju Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH – kazao je Željko Ler voditelj službe za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH.

On nije mogao precizno odgovoriti zašto se u nekim Domovima zdravlja vakcina daje, a u nekim ne.

- To je stvar odluke ordinirajućeg pedijatra. S naše strane mi preduzimamo određene aktivnosti (medijsko oglašavanje, radionice i sl.) kako bi kolege uvjerili u pouzdanost i ispravnost predmetne vakcine. Jasno je da su roditelji zbunjeni u atmosferi poluinformacija ili dezinformacija, pa ih stoga još jednom uvjeravamo da se radi o kvalitetnom, provjerenom i registriranom cjepivu – dodao je Ler.

Ranije se u javnosti pojavila priča da se proizvodnjom vakcina trebaju baviti samo razvijenije svjetske sile s razvijenijim sigurnosnim sistemima te da je ostalo vrlo, vrlo opasno.

Posebno u zemljama u tranziciji i potresima u zdravstvenom i ekonomskom sektoru. 

#BiH