Po nalogu tužioca iz Posebnog odjela za organizirani kriminal, privredni kriminal i korupciju Tužilaštva BiH, policijski djelatnici SIPA-e i UIO BiH, proveli su akciju kodnog naziva „Kurir“, prenosi novinska agencija Patria.
U ovom predmetu, detaljnom istragom, utvrđeno je da su kineski državljani koji posluju u BiH i sa njima povezana preduzeća i pravne osobe, duži vremenski period, vršili krijumčarenje i iznošenje iz BiH, velikih količina gotovog novca (u ukupnom iznosu od najmanje 15 miliona eura), koji nije transferiran platnim prometom i bankovnim transakcijama, već je fizički krijumčaren iz BiH, na područje Republike Hrvatske te dalje u inozemstvo.
S obzirom da novac nije prijavljivan niti legalno transferiran iz BiH, na ovaj način počinjeno je krivično djelo pranja novca u vezi sa krivičnim djelom porezne utaje ili prevare.
Ovo je prva veća akcija u borbi protiv ove vrste nezakonitosti u BiH, te će Tužilaštvo BiH zajedno sa partnerskim agencijama, u narednom periodu nastaviti borbu protiv ovog oblika nezakonitosti i nanošenja štete budžetu i platnom sistemu BiH.
Istraga koja se vodi duži vremenski period, rađena je u saradnji sa istražiteljima USKOK-a iz Republike Hrvatske, a pod istragom u BiH je najmanje 10 fizičkih i pravnih osoba, od čega su dio državljani BiH, a dio državljani NR Kine, te sa njima povezana poduzeća i pravne osobe.
U okviru istrage istražitelji i tužitelji Tužilaštva BiH održali su sastanke sa kolegama iz USKOK-a, gdje su detaljno planirane aktivnosti akcije.
Tokom akcije vrše se pretresi na više lokacija u sjevernom dijelu BiH, a privedeno je više osoba, koje će biti operativno tretirane od strane SIPA-e i UIO BiH, te Tužilaštva BiH, nakon čega će biti donesena odluka o daljim aktivnostima, saopćeno je iz Tužilaštva BiH.