Šef Kluba DF-a u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH Dženan Đonlagić nazvao je Prijedlog budžeta FBiH za 2016. godinu “let u rupu duboku više od milijardu KM”, javlja bh. novinska agencija Patria.
Prijedlog budžeta za narednu godinu danas se našao pred zastupnicima u Parlamentu FBiH a iznosi oko 2,6 milijardi KM. Više od jedne milijarde KM bit će utrošeno na vraćanje duga FBiH, blizu milijardu KM bit će utrošeno na tekuće troškove, dok će tek 6 posto budžeta biti utrošeno u razvoj Federacije.
Ovakav budžet opozicija je ocijenila katastrofalnim.
Uništavanju javnih preduzeća
- Prijedlog budžeta za 2016. godinu samo potvrđuje tezu da aktuelna Vlada, koliko god se trudila da to ističe, nije reformska Vlada, već Vlada kontinuiteta, koji je katastrofalan za našu javnu privredu – upozorio je Đonlagić.
- Nema zaokreta iz potrošačkog u razvojni budžet. A, ne može ga ni biti kada se 20 godina vodi ekonomska i budžetska politika koja je zasnovana na obezvrijeđivanju i uništavanju javnih preduzeća – dodao je Đonlagić, koji je i profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu.
On je rekao da model upravljanja javnim preduzećima, koji je usvojila u ljeto 2015., tada neustavna Vlada FBiH, u sastavu SDA – HDZ BiH, ne postoji nigdje na svijetu tržišne ekonomije.
- Dokaz da se nastavlja po starom je i najnovije upumpavanje, po ko zna koji put, 22 miliona KM u transfer prema Željeznicama FBiH kao hroničnom gubitašu. To je isto što i sipanje vode u bure bez dna.
Subvencija javnim preduzećima bez prethodne depolitizacije i korporatizacije je utopija.
Više novca za političke stranke
Isto tako, činjenica je da u budžetu FBiH imamo trend pada javnih prihoda iz segmenta učešća u dividendama i dobiti javnih preduzeća. Ovo dokazuje da koncept depolitizacije javnih preduzeća, koji DF kontinuirano i uporno zagovara, kao zaokret u načinu vladanja, i koji nažalost ni ovaj oput nije uveden u radu Vlade FBiH, je inicijalni lijek za početak preporoda domaće ekonomije.
Danas u budžetu FBiH mizernih 1,35 posto su kapitalni transferi. U prevodu, nema ulaganja i nema razvoja. Ali, zato smo u Prijedlogu budžeta našli stavku koja predstavlja ulaganje u politiku. Šokantno je da su iz SDA, HDZ-a i SBB-a federalne Vlade predložili povećanje izdvajanja iz budžeta za političke stranke koalicije sa 1,9 miliona KM iz 2015. na 3,6 miliona KM u 2016.
Premijer, dopremijer i ministri su izgleda bili dobri studenti pa su se svi ugradili u budžet pod stavkom - tekuća rezerva, u iznosu od 5,1 miliona KM, što je više nego recimo izdvajanje za nauku.
Ovaj novac će trošiti kao lični diskrecioni budžet, bez ikakvih kriterija, koji nema nikakvo ekonomsko uporište.
Odustanite od novog zaduživanja
Rupa u federalnom budžetu je duboka preko milijardu KM, traži se zakrpa putem novog zaduživanja. Ilustracije radi, u Nacrtu budžeta FBiH za 2016. od ukupnog budžeta oko 2,5 milijardi KM došlo se do 1,2 milijarde na otplatu dugova i kamata.
U odnosu na 2006. kada je uveden PDV, pa do danas, ukupni javni dug se utrostručio.
Na kraju, hitno se treba mijenjati ekonomska politika u zemlji na način da se odustane od novih kreditnih zaduženja. Kucnuo je čas da se pitanje nejednakosti, obespravljenosti i siromaštva vrati u središte ekonomske misli u BiH.
Ako se pak nastavi sa zaduženjem, a čini mi se da hoće, priča će se završiti sa prodajom preostalih javnih preduzeća koja su u većinskom vlasništvu FBiH, kao što su BH Telecom, te EPBiH i EP HZ HB.
Prije toga, treba javno postaviti pitanje, ko i zašto izbjegava reformu naših javnih preduzeća – upozorio je Đonlagić, piše Patria.