Ramiz Salkić, potpredsjednik bh. entiteta RS izdao je saopćenje u povodu 9. januara, prenosi bh. novinska agencija Patria.
- Dvadeset godina poslije potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma Bošnjaci u bh. entitetu RS su izloženi diskriminaciji, koja se organizirano i sistematski provodi sa nivoa vladajućeg aparata. Ustav Bosne i Hercegovine jasno kaže da su Bošnjaci ravnopravni i konstitutivni na cijeloj teritoriji Bosne i Hercegovine, a to znači da nemaju veća niti manja prava od drugih. Međutim, i pored toga vlasti bh. entiteta RS organiziraju 9. januara krsnu slavu entiteta. Time nam šalju poruku da negiraju naše postojanje, da negiraju naša vjerska osjećanja, te da na ovaj način žele da demonstriraju silu. Naša obaveza je da ukažemo na zabrinjavaući radikalizam i pravoslavizaciju institucija ovoga entiteta.
Ustavni sud Bosne i Hercegovine donio je svoju odluku i 9. januar proglasio neustavnim. Međutim, vlasti su najavile do sada najmasovnije obilježavanje toga datuma kao Dana RS. Jasno je da se radi o jeftinom prkosu i pokušaju guranja prsta u oko svima, kako nama koji zajedno gradimo Bosnu i Hercegovinu, tako i međunarodnoj zajednici. Odluke Ustavnoga suda se moraju poštovati, jer ne može srpska politika u ovoj zemlji uzimati ono što joj odgovara, a odbacivati ono što je protivno njenim interesima, rušeći državu Bosnu i Hercegovinu, a pri tome uzimajući od nje maksimum kroz državne institucije. Bojim se da su bahatu igru Milorada Dodika prihvatili i mnogi drugi u RS, potpuno nesvjesni posljedica svojih poteza i politike.
Kao potpredsjednik bh. entiteta RS, imam obavezu da podsjetim da vladajući aparat nikada nije proveo istragu i kaznio počinioce genocida u zaštićenoj zoni Srebrenica i Žepa. Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju jasno je presudio da su Vojska RS i dijelovi MUP-a RS počinili genocid. Zvanične vlasti još uvijek nisu poduzele korake da se pronađu stotine masovnih grobnica u ovome entitetu, da se kazne počinioci, da se ograde od ideologije genocida i zločina. Naprotiv, posljednjih godina intenzivno negiraju genocid i oživljavaju ideje Radovana Karadžića. Taj opasni put kojim se kreće politika u RS trebao bi biti upozorenje međunarodnim institucijama koje vode računa o provođenju Dejtonskog sporazuma. Taj sporazum je ovakvim odnosom srpske strane ozbiljno ugrožen i mi očekujemo da političke snage u BiH koje zagovaraju mir, toleranciju i suživot dobiju čvrstu i neupitnu podršku međunarodne zajednice.
Dan entiteta vlasti RS svjesno obilježavaju u januaru kako bi ga odvojile od rata i Genocida, želeći pokazati svima da entitet nije nastao kao posljedica etničkog čišćenja, logora, ubijanja i na kraju Genocida u Srebrenici. JNA je nakon 9. januara izvšila agresiju na BIH. Stavila se u funkciju jednoga naroda, a posljedice toga su milion raseljenih, 100.000 ubijenih civila, porušeni svi vjerski objekti muslimana, Genocid... Odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, da je provedena, možda bi čak i doprinijela da se o tim činjenicama manje govori. Ovako, svi oni koje pamćenje dobro služi znaju za ove činjenice, a 9. januar ih na njih asocira.
Pozivam vlasti u bh. entitetu RS da ozbiljno sagledaju i preispitaju politički kurs kojim se kreću, zasnivajući ga na diskriminacije, negiranju i izolaciji drugih. Uvjeren sam da će već u bliskoj budućnsti imati dovoljno mudrosti i snage da krenu putem stabilnosti, mira i saradnje, jedinim putem koji vodi u budućnost. Stoga želim vjerovati da će vlasti prihvatiti i primjeniti Odluku Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, te da će ovo biti posljednje zvanično obilježavanje krsne slave i Dana bh. entiteta RS.