Prije ikakve formalne odluke vlasti već se realizuje preseljenje Opće bolnice „Prim.dr. Abdulah Nakaš“ na UKCS, a formalnu odluku moraju donijeti Skupština KS i Vlada i Parlament FBiH, upozorio je doktor Dragan Stevanović, šef Odjeljenja za internu medicinu Opće bolnice i predsjednik UO Ljekarske komore KS, gostujući u Centralnom dnevniku na FACE Tv, prenosi bh. novinska agencija Patria.
Stevanović je u vrlo otvorenom razgovoru sa urednikom Senadom Hadžifejzovićem govorio o trenutnoj situaciji sa Općom bolnicom kojoj, ukoliko vlast ne poduzme konkretne poteze, prijeti zatvaranje i prije zvanične odluke nadležnih.
- Prvo ćemo tražiti od pravobranioca KS da se zaštiti imovina KS. Da se ne devastira ta imovina. Tražit će Ljekarska komora KS, tražit ću ja kao šef jednog odjeljenja. Imamo legimitet da to uradimo po zakonu o zdravstvenoj zaštiti – kazao je dr. Stevanović.
On je kazao da je već počelo potpisivanje „sporazumne molbe“ za prelazak na UKCS, ali da su se pojedini ljekari i osoblje pobunili.
- Formalno-pravno niko nije podnio papir, suštinski je išlo preko šefova odjeljenja da se podnese sporazumna molba sa datumom prelaska 11. januar. To su već učinili Neurološki odjel, GAK, jedan dio instrumentara iz sala. U ponedjeljak su pozvani zaposlenici ORL da izjasne. Ako se to realizuje Opća bolnica će se raspasti. Bolnica ne može funkcionirati. Onda ćemo se sami urušiti i moliti da svi pređemo gore – upozorio je dr. Stevanović.
Na pitanje da li se ide u preseljenje-zatvaranje Opće bolnice zbog ličnih želja sada već bivše direktorice Sebije Izetbegović ili vlasti Sevanović je kazao:
- Vlasti nemaju jasnu predstavu u šta ulaze i to je najveća tuga. Profesorica Izetbegović je vjerovatno imala ideje, ali nije tako govorila. Govorila je da će napraviti najmoderniju bolnicu da ćemo biti strašni pandan Kliničkom centru, ali su se sada složile političke kockice da se drugačije uradi, da se pređe za direktora Kliničkog centra i samo je on važan – objašnjava dr. Stevanović te dodaje da je Izetbegović prije nekoliko dana na Kolegiju kazala da je ona idejni tvorac tog projekta i da tu neće ući nikakva zdravstvena ustanova, već će se prostor dati Vladi i da će onas njim raspolagati. A da će svi imati posao na Kliničkom centru.
Stevanović je izrazio i zabrinutost odvijanjem cijele situacije te je naglasio da radna grupa koja je formirana i koja je trebala napraviti procjenu opravdanosti spajanja bolnica nije sastavljena od stručnjaka.
- Takvi elaborati rade se po pet šest mjeseci do godinu dana, a vi ste u grupi od 10 ljudi imali 7 administrativnih radnika.
No, s druge strane prema njegovim riječima „neformalna politička moć profesorice Izetbegović je takva da će obezbijediti sve formalne uvjete u Skupštini KS i Parlamentu FBiH da se takva odluka donese.“
- Napravit će se ogromna materijalna šteta koja se više neće moći popraviti, a političke stranke koje učestvuju u ovome polagat će račune svojim biračima. Ljekarska komora će prvi put u 20 godina sačuvati svoj obraz jer je javno upozorila vlast da se to tako ne radi bez ozbiljne elaboracije – kazao je Stevanović koji je za spajanje bolnica, ali ne za gašenje Opće bolnice u kojoj radi od 1989. godine.
On kao doktor ne može da prihvati da se jedan bolnički kapacitet pretvara u nezdravstveni i da za to postoji puno argumenata. No, dr. Stevanović je otkrio i podatak iz reformske agende kojom je Vlada FBiH prihvatila zadatak da sa 7,11 % od BDP izdvajanja za zdravstveni sistem za tri godine svede na 6,2 BDP.
- Bit će manje para. I sada BiH u okruženju ima najmanje para za zdravstveni sektor. Razvijenije zemlje idu i do 11% BDP. Mi u Komori 4 godine predlažemo da se to uradi i nudimo svoje učešće u takvim projektima. Jer kad učestvujete vi koji ste i nosilac zdravstvenog sistema za sve greške snosite i odgovornost, a dajete svu stručnu pomoć vlasti da provede ono što je nužno.
On je kazao da u svijetu nije zabilježen slučaj gdje se bolnički kapacitet pretvara u kancelarijski, ali da se u ovom slučaju radi o političkoj igri.
Na pitanje koliki je gubitak po zdravstveni sistem ako se ugasi Opća bolnica, dr. Stevanović je dao vrlo precizne odgovore o ulaganjima i opremi kojom raspolaže ova bolnica.
- Jednu zdravstvenu ustanovu čine prostor, oprema i kadrovi. Ona je namjenski pravljena na 36.000 kvadrata vrlo adaptirana za zdravstveni prostor, stara 40 godina, jedan od mlađih zdravstvenih objekata u FBiH. U adaptaciju prostora 2000. godine od EU uloženo je oko 9 miliona dolara, a onda do sada još 10 miliona KM. Samo u 2015. je uloženo 4 miliona KM za novi magnet koji je tek proradio, 300.000 KM za nov rendgen aparat koji još nije proradio, u novembru 300.000 KM za spalionicu ekološkog medicinskoj otpada (vrpcu presjekao premijer) , prije toga 600.000 KM za kompletne medicinske plinove.
Silno ulaganje, u novembru ulažete, a onda krajem novembra se pojavite s idejom da to sve raščerupate, da ponovo adaptirate za kancelarijske prostore Vlade, a da dio opreme preselite dio će propasti i da zaposlenike preselite na Klinički centar jer je to racionalno. Pa ja pitam radite li to u svojoj kući – pojasnio je.