U medijima je objavljeno da je Tužilaštvo BiH pokrenulo provjere protiv bivšeg direktora Agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA) osuđenog Gorana Zubca i još 17 njegovih kolega zbog sumnje da su počinili više krivičnih djela, poput primanja mita, namještanja konkursa i nezakonitih unaprjeđenja, piše novinska agencija Patria.
Iz Tužilaštva BiH nema zvanične potvrde da li je istraga pokrenuta, a Patria donosi detalje iz prijave, upućene u Tužilaštvo, a koja je naslovljena na novog direktora Pericu Stanića.
Istražitelji bi u istrazi trebali se pozabaviti pitanjem zloupotrebe automobile marke Renault Megan. Osim što je sporno vozilo vraćeno DGS-u koliko puta je to vozilo i ostala vozila iz Zubčeve pratnje prelazilo Državnu granicu i zbog kojih "operativnih" potreba?
Da se slučajno ne radi o obavljanju poslova sa dugogodišnjim prijateljem Tomom Kovačem, u čijem apartmanu u hotelu "Beograd" u Istočnom Sarajevu je boravio Goran Zubac o državnom trošku? – stoji u prijavi.
S obzirom da se u prijavi nalazi i ime zamjenika direktora SIPA-e Đure Kneževića uposlenici se pitaju zašto nije ništa učinio po prijavama koje su dolazile do njega kada je obavljao funkciju v.d. direktora SIPA-e. Šta je poduzeo po pitanju istih, a ima ih mnogo, za zloupotrebe službenog položaja od strane Jovice Mirosavljevića?
Nezakoniti premještaji nepodobnih, raspoređivanje policijskih službenika na poslove uposlenika, protivzakonita upotreba sredstava prinude i nezakonita lišenja slobode, davanje lažnih podataka operativnom centru Ministarstva sigurnosti za vrijeme poplava, podjela uniformi SIPA-e doniranih od strane ICITAP-a raznim neovlaštenim licima.
Dio te opreme je završio kod lovaca i ribolovaca iz Trebinja i Bileće. Na tim lokacijama je Zubac imao otvoren račun u motelu "Mosko" i u hotelu u Trebinju (isti vlasnik Aćimović) kao i u konobi izmedu Trebinja i Bileće čiji je vlasnik izvjesni Risto. U septembru u Bileći je dva puta po pet dana Zubčeva kćerka išla na ronjenje o trošku SIPA-e, umjesto "nepodobnih" specijalaca koji su tu trebali izvoditi specijalističku obuku.
Da li će istražiti podjelu sportske opreme Zubčevim i Jovicinim prijateljima u vrijeme kada je Jovica policijskim službenicima koji su trebali da zaduže tu opremu govorio "kako nisu dostojni da nose tako skupu i kvalitetnu opremu"?
Kako je dozvolio da Jovica napusti SIPA-u, a da isti nije izmirio novčane obaveze i potraživanja koja su nastala kao rezultat zloupotrebe službenih motornih vozila? Kako nije pokrenuo niti jedan postupak za zloupotrebe koje su načinili Mario Kapetanović i Dženana Omerhodžić, a koje su vezane za nezakonito korištenje službenih vozila, operativnih troškova i dnevnica? Da li su istraženi medijski navodi koji ovaj ljubavni par dovode u vezu sa licima iz kriminalnog miljea – navodi se dalje.
Također, prijava tretira i činjenicu da niko nije istražio i sankcionisao zloupotrebe i "gubljenje" opreme koja se koristi prilikom provođenja posebnih istražnih radnji.
- Neka Knežević objasni vezu Gorana Zubca, njega i Anđelka Hrgića sa Tončom Bavrkom protiv kojeg Tužilastvo vodi istragu vezanu za robne rezerve, a SIPA tj. imenovani opstruiraju istu. Zašto Zubcu nije donio rješenje o suspenziji? Zašto mu je dozvolio da pristupa podacima sa stepenom tajnosti? Zašto nije ispoštovao sudske presude u predmetu Rašid Palić? – samo je dio onog što bi se moglo tretirati u Tužilaštvu BiH, a o čemu bruji cijela SIPA-e, navodi naš izvor.
Inače, za krivična djela su, osim Zubca, prijavljeni zamjenik i pomoćnik direktora SIPA Đuro Knežević i Jasmin Gogić, načelnik Finansijsko-obavještajnog odjeljenja i predsjednik Komisije za unapređenje policijskih službenika Duško Drljača, načelnik Centra za istraživanje ratnih zločina Ivica Divković i šef Odjeljenja za istragu u Sektoru za istraživanje ratnih zločina i član Komisije za unapređenje policijskih službenika Mario Kapetanović.
Na spisku se nalaze i šef Operaciono-komunikacionog centra u Sektoru za operativnu podršku SIPA i član Komisije za unapređenje policijskih službenika Halida Pašalić, vodeći istražilac Odsjeka za sprečavanje i otkrivanje organizovanog kriminaliteta Slađenko Čerkez, pomoćnik komandanta za operacije, bezbjednost i podršku Jedinice za specijalne operacije Jovica Milosavljević, pomoćnik komandanta za obuku Jedinice za specijalne operacije Dalibor Milošević, šef Odsjeka za istrage Finansijsko-obavještajnog odjeljenja Dragan Andrić i šef Kriminalističko-istražnog odsjeka u regionalnoj kancelariji SIPA u Banjaluci Ljubiša Pandurević.
Prijavljeni su i šef Kriminalističko-istražnog odsjeka regionalne kancelarije Tuzla Jusuf Avdispahić, šef Odsjeka za unutrašnje istrage Aleksandar Tegeltija, vodeći istražilac Kriminalističko-istražnog odsjeka regionalne kancelarije Mostar Ervin Pavlović, vodeći istražilac u Odsjeku za istrage Sektora za istraživanje ratnih zločina Vesna Stevanović, šef Odsjeka za istraživanje ratnih zločina u regionalnoj kancelariji Tuzla i istražilac u Odsjeku za istrage Sektora za istraživanje ratnih zločina Dženana Omerhodžić.