Članak

Godišnjica pogibije Džemala Bijedića: Takav profil političara danas bi dobro došao BiH

Analitičari vjeruju kako je Bijedić bio političar međunarodnog kalibra i da bi danas takav profil zvaničnika itekako dobro došao ne samo BiH, već svim zemljama bivše Jugoslavije, piše NAP.

Navršava se 39 godišnjica od pogibje Džemal Bijedić, jedan od najutjecajnijih bošnjačkih političara tog vremena, nastradao u avionskoj nesreći 18. januara 1977. godine, piše bh. novinska agencija Patria.

Tog dana Bijedić je bio u Beogradu, na batajničkom aerodromu, ispraćaju predsednika SFRJ Josipa Broza Tita u Libiju. Po povratku za Sarajevo njegov avion udario je u brdo Inač u blizini Kreševa. Osim Džemala tom prilikom poginuli su njegova supruga Razija, saradnici Zijo Alikalfić i Smajo Hrla, piloti Stevan Leka i Murat Hanić.

Nikada do kraja nisu rasvjetljene okolnosti pod kojim je avion u kojem se vozio Bijedić udario u stijenu.

Bijedić je rođen 12. aprila 1917. godine u Mostaru, gdje je i odrastao kao potomak ugledne trgovačke porodice. Kao gimnazijalac se interesovao za pokret komunista, kome se tokom studija u Beogradu i priključuje. Oktobra 1939. godine u Beogradu biva primljen u SKOJ, a decembra 1939. u mostarskoj organizaciji u KPJ. Četiri puta biva zatvaran, svaki put u Mostaru.

Za vrijeme Drugog svjetskog rata aktivno kao član Partije učestvuje u NOB-u. Nakon rata postaje pomoćnik ministra unutrašnjih poslova vlade Bosne i Hercegovine, potom 1948. godine, načelnik Uprave za agitaciju i propagandu Centralnog komiteta KPBiH, predsjednik Skupštine SRBiH, predsjednik Saveznog izvršnog vijeća (SIV) 1971. godine. Obavljao je i niz drugih funkcija.

Bijedić je često bio u uz Josipa Broza Tita, pa se spominjao i kao njegov mogući nasljednik, što je otvorilo sumnje u slučajnost avionske nesreće.

Analitičari vjeruju kako je Bijedić bio političar međunarodnog kalibra i da bi danas takav profil zvaničnika itekako dobro došao ne samo BiH, već svim zemljama bivše Jugoslavije, piše NAP.

 

#BiH