Tri mjeseca nakon nezapamćene poplave koja je zahvatila pećinu Vjetrenica, najveći speleološki objekat na području BiH, u rekonstrukciju infrastrukture uključili su se Fond za zaštitu okoliša FBiH i Federalno ministarstvo okoliša i turizma, piše bh. novinska agencija Patria.
Upravni odbor Fonda za zaštitu okoliša FBiH je, krajem novembra 2015. godine, donio odluku o dodjeli interventnih sredstava za „Sanaciju infrastrukture u pećini Vjetrenica – Popovo polje“ u iznosu od 100.000 KM. Ugovor o dodjeli sredstava su 13. januara 2016. godine potpisali direktor Fonda za zaštitu okoliša FBiH Safet Harbinja i direktorica JP Vjetrenica-Popovo polje, Ana Soldo.
Ukupna procijenjena šteta u pećini Vjetrenica je 160.000 KM u prvoj fazi. Od poplave je zatvorena za javnost, te su otkazane brojne najavljene posjete.
- Fond za zaštitu okoliša FBiH je, na osnovu zahtjeva JP Vjetrenica-Popovo polje, i dostavljene investiciono-tehničke dokumentacije, te projektnog zadatka za izradu Elaborata „Zaštita podzemnih voda pećine Vjetrenica“, iz programa interventnih sredstava podržao aktivnosti sanacije infrastrukture u pećini Vjetrenica sa iznosom do 100.000 KM, kako bi se što prije stvorili preuslovi za prioritetne aktivnosti na kreiranju plana i studije održivog razvoja i zaštite Vjetrenice – kazao je Harbinja za Patriju.
Direktorica JP Vjetrenica-Popovo polje, Ana Soldo, zahvalila je na pomoći i podršci te najavila početak infrastrukturnih radova (građevinski radovi, zamjena elektroinstalacija, rasvjetna tijela, čišćenje kanala kroz koji voda iz pećine izlazi u Popovo polje) za šta će biti utrošena dodijeljena sredstva.
Ona je istakla i da će prvi korak biti čišćenje kanala, kako prilikom prve kiše ne bi došlo do začepljenja.
- Želim se svima zahvaliti na pomoći, nadam se da ćemo uspjeti sve završiti do početka proljeća, odnosno do početka četvrtog mjeseca ove godine. Imamo planiranu izradu elaborata zaštite i monitoring podzemnog svijeta i hidrološkog stanja u Vjeternici, kako bismo dobili zaključke zašto je došlo do poplave. Jako je čudno kako je voda, umjesto u smjeru prema moru, išla prema Popovom polju. Nadamo se da ćemo doći do zaključaka do početka sezone – kaže Soldo.
Direktor Fonda za zaštitu okoliša FBiH istakao je da pećina Vjetrenica sa svojim podzemnim ljepotama i znamenitostima izaziva ogroman interes turista i posjetilaca, a po svojim karakteristikama zaslužuje da joj se posveti velika pažnja, te pronađu mogućnosti za investiranje u njenu zaštitu.
- Mnogi su problemi koje je potrebno rješavati korak po korak u cilju afirmacije Vjetrenice, ne samo kao turističke destinacije, nego i po pitanju njezine zaštite, prvenstveno uvažavajući mišljenje struke o održivom upravljanju ovog prirodnog dobra. Kako bi se to postiglo, neophodno je raditi na razvijanju prateće zakonske i institucionalne infrastrukture - istakao je Harbinja.
Soldo je potvrdila da će nakon rekonstrukcije pećine, krenuti sa pripremama za kandidiranje Vjetrenice na svjetsku UNESCO listu zaštićene baštine.
- Sve ovo što nam se dogodilo protekla tri mjeseca usporilo nas je, ali očekujemo da ćemo krenuti sa intenzivnijim radom – kaže Soldo.
Sredstva u iznosu od 120.000 KM odobrilo je Federalno ministarstvo okoliša i turizma u okviru granta za pomoć zaštićenim prirodnim područjima, od čega će jedan dio biti utrošen za nabavku i zamjenu uništene rasvjete, a drugi dio za provođenje monitoringa, nabavku aparata nakon rekonstrukcije same pećine.
Zaštita pećine Vjetrenica datira od 1952. godine kada je proglašena spomenikom prirode, Prostornim planom iz 1981. godine proglašena je rezervatom prirode, a prema važećem Zakonu o zaštiti prirode iz 2003. godine, Vjetrenica se kao spomenik prirode svrstava u III kategoriju zaštićenih dijelova prirode. Sa oko 8 km dugih hodnika i 135 jezeraca u kojim obitava endemska čovječja ribica, brojnim kaskadama, sigastim prevlakama i razgranatim hodnicima, pećina je pravi kraški dragulj.
U skladu sa Konvencijom o zaštiti europskih divljih vrsta i prirodnih staništa, Vjetrenica je uvrštena u Smaragdnu mrežu (Emerald network) koja se uspostavlja za područja važna zbog očuvanja staništa i vrsta. Ova se područja utvrđuju i dokumentiraju kroz program NATURA 2000, te čine osnovu sveeuropske Strategije zaštite biološke i pejzažne raznolikosti.
Zaštita i kvalitetna valorizacija ovog područja od iznimne prirodne, geološke, speološke i hidro-geološke vrijednosti, lociranog u jugoistočnom dijelu Hercegovine, od ogromnog je značaja, kako za zaštitu okoliša i turizam, tako i za razvoj cijele regije, naročito sa geomorfološkog, geološkog i biospeleološkog naučno-istraživačkog aspekta.