Članak

Smajić: Bojim se da kredibilitet BiH nakon 15. februara ne bude skroz potrošen

Zekerijah Smajić, novinar i dugogodišnji dopisnik iz Brisela gostujući u emisiji „Na kraju sedmice“ na PINK BH govorio je o aplikaciji za pristup EU koju će BiH predati u februaru, piše novinska agenc

Zekerijah Smajić, novinar i dugogodišnji dopisnik iz Brisela gostujući u emisiji „Na kraju sedmice“ na PINK BH govorio je o aplikaciji za pristup EU koju će BiH predati u februaru, piše novinska agencija Patria.

U svakom slučaju podnošenje aplikacije za pristupanje EU je proceduralni čin i nikoga ni na šta ne obavezuje, ali bi bilo bolje da se nije požurilo, jer zatražiti pristup EU u trenutku kada se BiH nalazi na samom početku realizacije reformske agende, kada nemamo usaglašene stavove o mehanizmu koordinacije, a to je drugi uslov, i treći da se završe dogovori s Hrvatskom odnosno Evropskom komisijom u vezi sa tvz. tradicionlnom trgovinom i to su ključni uslovi, a koje mi nismo riješili u očekivanom niovu – kaže Smajić.

On pojašnjava da „smatra da je podnošenje aplikacije 15. februara ishitren potez, a da njegova jedina moguća pozitivna strana je na socio - psihološkoj ravni u silnom negativnom konglomeratu dešavanja u zemlji i može biti iskrica svjetlosti da BiH može krenuti ka EU. Smajić upozorava da je ključno pitanje šta negativno može podnesena aplikacija donijeti BiH.

- Neposredno pred odluku Predsjedništva BiH da se ipak odluče za podnošenje aplikacija, stiglo je nekoliko upozoravajućih signala iz EU, a oglasili su se ni manje ni više već autori obnovljenog pristupa, koji su upozrili da bi bilo puno ozbiljnije da se sačeka sa zahtjevom za članstvo.

Naravno, oglasio se i ministar vanjskih poslova Nizozemske koji treba da zaprimi naš zahtjev, jer ona presjedava EU, a oglasile su se i neke druge zemlje neke tiše, neke malo glasnije. Ali, u principu sve stare članice EU imaju stav. Praktično treba podnijeti papir za koje oni od 2009. goine imaju utvrđen pojam kredibilan, znači utemeljen, objektivan i izvodiv zahtjev.

Izvodiv u smislu kada Evropska komisija pripremi svojih oko 1.000 pitanja prema BiH na koja će se morati odgovoriti vrlo stručno, precizno bez trunke lažnih informacija, budući da Evropska komisija kroz svoje mehanizme ima mogućnost provjere svakog podatka. U tom slučaju BiH će ili dobiti taj kredibilitet među članicama EU ili će ga još više izgubiti.

Bojim se da, ako bi se nastavilo s novim ishitrenim koracima, nakon 15. februara da bi naš kredibilitet mogao biti potrošen i kod onih najraspoloženijih članica - dodao je Smajić.

#BiH