Ana Mrnjavac! Žena stijena! Žena dostojanstvo! Žena čije dijete ne sjedi pored nje zbog obijesti neke druge djece. Žena koja nikada niti jednu ružnu riječ javno nije rekla, Riječ koja bi mogla da uznemiri druge. Žena koja i ne pomišlja da ruši stijene glasnoćom svoje tuge! Žena koja svoju bol nosi dostojanstveno i tiho.
Majka koja zna što je bol. Koja živi bol. Žena čije dijete je žrtva vršnjačkog nasilja. Žena od koje treba učiti što su dostojanstvo, ljubav i ponos. Žena čija tiha patnja odjekuje glasnije od svih izgovorenih riječi i krika! Žena koja umije da zaledi svaki korak koji krene nekontrolirano. Žena koja hoda od kamena do livade pa do kamena. Ponovno i nanovo. Koja kamen ukrasi suzom i nekim zelenim listom i tamo kaže sve što joj tužno srce uobliči.
U tišini i hladnoći kamena izgovori svoju ispovijed i krene dalje. Možda krene i nazad, ali krene tiho u svom dostojanstvu. Njena tiha bol odjekne kao krik. Krik koji ne da mira. Koji se rasprši na sve nas. I danas kada prođe osam godina od tada, njen pogled u daljinu i njena gordost prkose zlu. Opet na isti način na koji gleda u kestenjaste oči i način na koji te kestenjaste oči gledaju nas. Stalno nas i odsvud gledaju i pitaju kako smo mi.
Vele nam te oči da je on dobro. Tamo u u vječnosti. No, kada se susretnemo sa njegovim pogledom, pitam se, da li itko može biti dobro. Da li itko može biti onaj isti koji na život gleda sa poražavajućom lakoćom? Ne može i ne smije. I dok sniva dječak kestenjastih očiju, ona mu kamene kose gladi, a mi se sudaramo sa njenom boli. Nijemi da išta kažemo. Možda je i bolje da ništa ne govorimo.
Da pustimo jeku iz daljina da se sruši na nas i otrijezni nas. Vrati u stvarnost ovog snježnog dana i povede kroz rijeku sjećanja do tog dana. Dana koji je porazio ljudskost. I nas u njemu. Nestali su negdje tada ljudi. Otišli su putevima mraka i bezosjećanja. A ona? Ona je ostala da prkosi neljudskome. Ali, ne neljudskošću nego ljubavlju i toplinom. Ana Mrnjavac. Žena stijena!
Piše: Sanja Vlaisavljević
Ubici i pomagačima 35 godina zatvora
Denisa su 5. februara 2008. godine, bez ikakvog razloga i povoda, u punom tramvaju, na putu iz škole prema kući, napala trojica huligana i pritom mu nanijeli teške tjelesne povrede od kojih je 6. februara preminuo.
Vrhovini sud Federacije BiH osudio je Ademira Lelovića na 15, a Berina Talića na deset godina zatvora zbog pomaganja Nerminu Sikiriću (10 godina osuđen) prilikom ubistva Denisa Mrnjavca.