Ministarstvo zdravlja Hrvatske već tri mjeseca krije nalaze vanrednog inspekcijskog nadzora obavljenog u Kliničkom bolničkom centru Split, prenosi novinska agencija Patria.
Inspekcija je hitno poslana u splitsku bolnicu nakon što je Index objavio šokantnu prepisku ljekara Hrvoja Tomasovića i njegove kolegice Ivane Rosenzweig Jukić, u kojoj se dogovaraju o međusobnom slanju pacijenata koji bi se ljekarima mogli novčano "zahvaliti za medicinske usluge".
DORH još uvijek istražuje
Iako je priča uzbunila javnost, Ministarstvo zdravlja unatoč ponovljenim upitima, odbilo nam je dostaviti nalaze inspekcije. Neslužbeno se ipak, doznaje da su nalazi proslijeđeni Državnom odvjetništvu, koje je nastavilo istragu.
Ipak, Index se uspio domoći rješenja inspekcije Ministarstva zdravlja koje je istražujući naišlo na još nepravilnosti u splitskoj bolnici. U rješenju se ne spominju ljekari Tomasović i Rosenzweig Jukić, ali ni jedan drugi ljekar, već se upozorava na nepravilnosti na Klinici za hirurgiju.
"Uvidom u Operacijske protokole Klinike za hirurgiju utvrđeno je da se vode nečitko i nepotpuno, bez upisivanja operacijskih zahvata koji se izvode kod bolesnika, bez imena operatera, kao i bez imena anesteziološkog tima", stoji u rješenju Ministarstva zdravlja, kojim se nalaže hitno ispravljanje uočenih pogrešaka.
U Splitu se već dugo priča o tome da se u KBC-u izvode operacije o kojima ne postoji nikakav trag, odnosno da hirurzi dovode svoje privatne pacijente i operiraju ih bez zavođenja u bolničke knjige, kao i da neki od njih odnose materijal iz bolnice i koriste ga pri operacijama u privatnim klinikama.
Odgovor Ministarstva
Ministarstvo zdravlja, pak, tvrdi da to nije istina.
"Činjenica da u Operacijskom protokolu nisu upisani svi podaci ne znači da nema traga o operacijskim zahvatima kod pojedinih bolesnika, jer se vodi druga medicinska dokumentacija, povijest bolesti (operacijski izvještaj, otpusno pismo, decursusi)", stoji u njihovom odgovoru na naša pitanja. Ministarstvo zdravlja odgovorilo je i da, prema zakonu o liječništvu, kazna za neurednu dokumentaciju iznosi od 5 do 10 hiljada kuna. Međutim, nisu odgovorili jesu li i hoće li nekome tu kaznu naplatiti.
Jedina posljedica njihovog rješenja zasad je uputa koji je sanacijski upravitelj Nikola Kolja Poljak poslao ljekarima, a u kojem im se naređuje da ispravno vode bolničke protokole. Rijedak je to slučaj kada direktor bolnice upozorava ljekare da su dužni poštivati zakone.
Neslužbeno iz Ministarstva zdravlja doznaje se da je ovo samo jedna u nizu nepravilnosti u splitskoj bolnici.