Koalicija „Prvi mart“ je reagirala na tvrdnje Saveza za promjene da se osiguranjem proporcionalne zastupljenosti etničkih skupina u policijskim organima, u skladu sa Popisom 1991. godine, narušava proces reforme policije u RS-u, stoji u saopćenju Koalicije, prenosi novinska agencija Patria.
„Prije svega, stvar osiguranja ravnomjerne zastupljenosti etničkih grupa je standard koji je elementarni za vraćanje povjerenja u policiju u zajednici. Nemojte zaboraviti da su policijske strukture RS-a učestvovale u genocidu i ratnim zločinima, te da RS mora učiniti sve potrebno da bi građanima ovog entiteta vratila osjećaj sigurnost i povjerenja u institucije.
Pogledajte pravosuđe, tamo je ispoštovan princip zastupljenosti iz 1991. godine, te se može reći da stvari u sudovima funkcionišu mnogo bolje nego u drugim institucijama. S tim u vezi, pozdravljamo konstruktivni rad zastupnika "Domovine" u NSRS. Amandmanskim djelovanjem moramo nastojati da loša rješenja učinimo povoljnijim i boljim za naš narod“, kazao je Edin Ikanović iz koalicije „Prvi mart“.
„Pogledajte trenutnu situaciju. Nećemo imati rezultate popisa, nećemo imati nikakva mjerila ni standarde. Obaveze iz Aneksa 7 se smatraju marginalnom pričom, te je isti ostao samo jedna tačka koja se stavi u planu rada vlasti, bez ikakve odgovornosti, mjerljivih rezultata. Danas smo u poziciju da u RS-u moramo djelovati unutar sistema, tražiti prava za sebe.
Rad vijećnika iz reda bošnjačkog naroda mora biti koordiniran, moramo predlagati konstruktivne ideje i boriti se protiv diskriminacije unutar institucija. Na tom tragu je i djelovanje ka osiguranju zastupljenosti u policiji. Mislite da će se to na terenu realizovati sutra? Nema šanse, ali barem ćemo imati osnov za borbu. Prava počinju u tekstu zakona, a ne u našoj ideji šta bi nam to trebalo pripadati. Osiguranje zastupljenosti po Popisu 1991. godine mora biti obaveza entitetskih vlasti“, zaključio je Ikanović.