Članak

Građani godišnje plaćaju oko 5 miliona KM za autostikere koji nikome ne služe

Nije jasno zbog čega vlasti u Bosni i Hercegovini ne pokrenu proceduru ukidanja upotrebe stikera, kada već nikome ne služe. Odgovor može ležati upravo u činjenici da firma koja štampa stikere godišnje

Vozači u Bosni i Hercegovini već nekoliko sedmica muku muče sa registracijom vozila. U zemlji nedostaje stiker naljepnica za automobile. Umjesto stikera, vlasti vozačima izdaju potvrde, kao zamjenu za naljepnice. Niko u BiH sa sigurnošću ne može potvrditi kada će ovaj problem biti riješen, piše agencija Patria.

Agencija za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka (IDDEEA) proceduru nabavke unutrašnjih stikera pokrenula u martu prošle godine, ali postupak nije okončan do danas jer je jedan od ponuđača uložio žalbu nakon okončanja tendera, koja je razmatrana tek nedavno.

Šta su stikeri i kome oni uopće služe? Stručnjaci za saobraćaj objašnjavaju kako austostikeri koji se koriste u Bosni i Hercegovini nikome ne koriste. Ipak, vozač prilikom registracije vozila za stiker plaća pet KM. Na oko skoro milion automobila, koliko ih ima u BiH, vozači plate oko pet miliona KM svake godine.
Ideja je bila da policija na osnovu stikera prati da li je vozilo registrovano. U praksi to ne funkcioniše. Policajac koji zaustavi vozilo valjanost registracije vidi u saobraćajnoj dozvoli, vozači će potvrditi kako policija na stikere nikada i ne obraća pažnju.

Nije jasno zbog čega vlasti u Bosni i Hercegovini ne pokrenu proceduru ukidanja upotrebe stikera, kada već nikome ne služe. Odgovor može ležati upravo u činjenici da firma koja štampa stikere godišnje od građana naplati oko pet miliona KM, piše Patria.

#BiH