Jovan Tintor je iz Vogošće protjerao 13.127 civila nesrpske nacionalnosti, uglavnom Bošnjaka, nakon što je krenula agresija srpske vojske na BiH 1992. godine – kazao je za agenciju Patria bivši logoraš iz Vogošće Eset Muračević, komentarišući hapšenje Tintora, bivšeg čelnika SDS-a u Vogošći, koji je uhapšen na graničnom prelazu Rača u ponedjeljak, zbog ratnih zločina.
U vrijeme ratnih strahota Tintor je bio savjetnik Radovana Karadžića, kao i jedan od finansijera SDS-a i predsjednik Kriznog štaba tadašnje Srpske općine Vogošća. Uhapšen je prema potjernici koju je za njim izdao Kantonalni sud Sarajevo. Tužilaštvo Tintora tereti za genocid i uništavanja kulturnih i historijskih spomenika tokom agresije na BiH.
Na području Vogošće počinjeni su jedni od najstravičnijih zločina. Ubijeno je oko 400 Bošnjaka, neki od njih su likvidirani na najsvirepiji način. Najveći vogošćanski zločini desili su se u logorima „Kod Sonje“, u „Bunkeru“ „Nakinoj garaži“ „Planjinoj kući“, u kasarni JNA u Semizovcu, kao i u živom štitu prilikom četničkih ofanziva na brdu Žuč.
- Ne samo da je Tintor znao za te zločine, već je vrlo precizno organizirao stradanja, zajedno sa saradnicima – kaže Muračević. On je u decembru 1992. godine pobjegao iz živog zida, i prešao na teritoriju koju je kontrolisala Armija RBiH.
Muračević kaže da pozdravlja hapšenje Tintora, ali nije zadovoljan dinamikom hapšenja onih koju su na teritoriji BiH pravili zločine. Tužilaštvo, kaže Muračević, još uvijek nije privelo pravdi sve ratne zločince. A, kako vrijeme prolazi, za mnoge od njih dokazi nestaju, svjedoci umiru ili im sjećanja blijede.