Članak

Kako sakriti leševe Bošnjaka i Hrvata

Brčaci su proživjeli pravu kataklizmu u toku 1992. do 1995. godine. Krajem septembra 1992. godine Komandi istočnobosanskog korpusa se tajnim izvještajem javio načelnik obavještajnog organa, kapetan Vo

Brčaci su proživjeli pravu kataklizmu u toku od 1992. do 1995. godine. Krajem septembra 1992. godine Komandi istočnobosanskog korpusa se tajnim izvještajem javio načelnik obavještajnog organa, kapetan Vojske RS-a Simeun Čuturić, piše agencija Patria.

Pored priznanja niza stravičnih zločina počinjenih u Brčkom nad Bošnjacima i Hrvatima, Čuturić upozorava svoju komandu da će imati problema kako da te masovne zločine prikrije.

Interesantno je da Čuturić govori da je „određeni dio organa iz vojske i policije, kao i Simo Radovanović, instruktor jedinica Kapetana Dragana, predlagao civilnoj vlasti da odrade kako treba taj dio posla u zaštiti od oticanja podataka.“ Slijedi šokantna tvrdnja koja govori o dubokoj umiješanosti susjedne Srbije u događaje u Bosni.

- Prijedlozi su bili da se u saradnji sa stručnim timom VMA (Vojno-medicinske akademije u Beogradu) prevezu leševi na bezbjedno mjesto, kako je to vršeno i u Baranji i na ostalim ratištima, na što je VMA pozitivno odgovorila - piše Čuturić.

Frizirati suđenja Bošnjacima uz pompu 

Kapetan zatim nastavlja: „Smatramo da za ovu akciju još uvijek nije kasno i da je treba izvesti što prije i u strogoj tajnosti, jer smo suočeni sa činjenicom da u našim redovima već duže vrijeme radi neprijateljska obavještajna služba koja bi mogla spriječiti ovu akciju“.

„Sljedeća akcija bi bila zvanično priznanje pred svjetskom javnošću da je likvidiran određeni broj Bošnjaka i Hrvata, za koje se dokazalo da su učestvovali u etničkom čišćenju Srba iz ovih krajeva... Naredna faza bila bi suđenje dvojici do trojici ekstrema uz svu moguću pompu i prisustvo novinara iz cijelog svijeta.“

Čuturić se plaši da se zakasnilo za te akcije. „U protivnom, dozvolit ćemo da svijet kopa po našim djelima i da ih oni sude i osuđuju... „

„Želim još napomenuti da su iz logora poslije evakuacije, zarobljenici premješteni u Brezovo Polje. Tu su bili ne mnogi svjedoci onog što se  događalo u (logoru) Luci pa i ekstremno nastrojeni Sudo, Bošnjak, odbojkaš, reprezentativac, koji je jedno jutro pobjegao, tako što je preplivao rijeku Savu. Odmah sutradan dao je izjavu za HTV, za BBC i Sky TV.“

Strah od američkih novinara

Čuturić konstatuje da su Bošnjaci, koji bi se dokopali slobode, davali izjave za svjetske medije. On predlaže da kapetan Žarko Damjanac preuzme kontrolu nad ovim obavještajnim podacima.

Konačno tu je i opasnost od američkih novinara, kojih se srpska strana najviše plašila.

„Obavještavamo vas da smo pravovremeno upoznali i komandu 1. posavske brigade i prikupljenim podacima vezanim za kretanje i istragu koju je vodila grupa američkih novinara, vezano za ova događanja. Navedena obavještajna informacija je upućena pod strogo pov. 25/1244 -16 od 21. 8.1992. godine.“

Upravo tog ljeta u Bosnu su ulazili novinari koji će otkrivati stravične zločine, koje niti jedna obavještajna priča nije mogla sakriti. Zahvaljujući stranim novinarima, mnogi životi su tada bili spašeni, piše Patria.

#BiH