Naprosto sam bio fasciniran kako je rahmetli šejh Mesud Hadžimejlić sve i jednu suštinsku vrijednost islama interpretirao na stranicama ove knjige, ali i ono što se u suštini danas zaboravlja a predstavljalo je uvijek i trebalo bi da bude i dalje stvarni i pravi zaštitni znak islama.A, zaštitni znak islama je pero, pa tinta, pa mastionica, pa ljubav, pa knjiga, pa spoznaja tih koordinata koje uokviruju život svakog muslimana... I, gle paradoksa. Ovo je ono što sam morao reći, naprosto zato što ovih dana živimo jedan poseban kontekst, jedno posebno dešavanje na ulicama ovoga i nekih drugih gradova ove zemlje, kazao je akademik Rešad Hafizović na promociji knjige „O čovjeku“ šejha Mesuda Hadžimejlića, prenosi bh. novinska agencija Patria.
- Dakle, vidio sam kako je šejh Mesud Hadžimejlić zaista spomenuo i na naročit način interpretirao i na vlastitom životu proživio sve suštinske vrijednosti islama, od prve do posljednje, i nigdje, (nekoliko puta sam prelistao, a to je paradoks ove priče i detalj koji će malo paradoksalno stršiti i u ovoj večeri), nigdje nije spomenuo hidžab - kazao je akademik Rešid Hafizović.
- To namjerno hoću da kažem, ja doista hidžab iz dna duše i srca poštujem, smatram ga dijelom identiteta svake muslimanke na planeti, dijelom kulturnog identiteta, ali nije dobro i ne znam ko nam to zavrće pamet i ko nam listu prioriteta mijenja i podmeće i kazuje nam da su prioriteti ono što nisu i da su krunske vrijednosti ono što nisu. Uz, dakle, sve poštovanje prema islamu, hidžab nije zaštitni znak islama. Zaštitni znak islama, kao što rekoh, jesu pero i tinta, dobročinstvo i milost, ljubav i mudrost, ali znanje povrh svega. Nije džaba znanje Allahov najobuhvatniji atribut, čak i obuhvatniji i od atributa njegove milosti, dakle, znanje po kojem sam Poslanik a.s. kaže: "Pa i u vašim ibadetima koji nisu obredi", (a muslimani im uglavnom pristupaju kao obredima, ne znam zašto je to tako i ne znam kako će se promijeniti), nikakva hajra i dobra neće biti ako u njima svaki put nema nekih novih svježih spoznaja, naveo je akademik Hafizović, piše Oslobođenje, prenosi Patria.
Spoznaja je zaštitni znak islama, upozorio je akademik, to je ono po čemu se islam najprije prepoznaje i njegov identitet, svekoliko nijansirani, definira, a tek iza toga dolazi sve drugo.
- Hidžab je negdje poprilično nisko, u drugoj polovini na listi temeljnih krunih vrijednosti islama. A znam koliko je rahmetli šejh Mesuh Hadžimejlić poštovao hidžab. Hidžab je bio prisutan u njegovoj kući, sva njegova ženska čeljad su ga nosila od malih nogu, ali on je smatrao da o islamu treba govoriti u njegovim prioritetima, njegovim stvarnim krunskim vrijednostima. Na kraju, nije pristojno lagati na Allaha i njegovog Poslanika. Znate za to upozorenje, onaj hadis, „ko samo slaže na Poslanika i u usta mu stavi što nije rekao, neka pripremi sebi mjesto u paklu...“ A mi to, bogami, vrlo često u našem svakodnevnom životu činimo. Ova knjiga je zalog i zadužbina tome da nam prioriteti napokon dođu na sto da, dok se naše institucije ne opamete i ne dozovu sebi, makar mi u našim malim muslimanskim pojedinačnim životima ne zaboravljamo ono što je stvarna muslimanska agenda islamske i vjerujuće misleće tradicije. A šta jedan mali muslimanski život može učiniti? Pogledajte zaostavštinu rahmetli šejha Mesuda Hadžimejlića - rekao je akademik Hafizović.