Članak

Zašto šuti Konaković: Izborom Mekića na čelo UO počela je provincijalizacija Univerziteta u Sarajevu

Duraković je vrlo ozbiljno upozorio na destrukciju UNSA, a u čemu učestvuje i Vlada KS koja više pažnje posvećuje komunalnim preduzećima nego ovoj, prema Durakovićevim riječima, najrespektabilnoj kohe

Ugledni profesor i akademik Esad Duraković u intervjuu za agenciju Patria komentirao je i stanje na Univerzitetu u Sarajevu te je kazao da je riječ o jednoj dramatičnoj provincijalizaciji UNSA.

Duraković je vrlo ozbiljno upozorio na destrukciju UNSA, a u čemu učestvuje i Vlada KS koja više pažnje posvećuje komunalnim preduzećima nego ovoj, prema Durakovićevim riječima, najrespektabilnoj kohezivnoj snazi ovoga društva u sveopćem raspadanju.

Kada je na čelo UO UNSA 2013. godine postavljen Mevludin Mekić, iako su bili prekršeni uslovi Odluke o imenovanju članova UO UNSA koje imenuje Vlada KS, svi su izuzev profesora Durakovića ostali nijemi posmatrači i dozvolili ruiniranje ove najznačajnije visokoobrazovne institucije.

- Upravni odbor UNSA je Vlada KS konstituirala tako da je većina članova iz njenih redova a kada je, potom, usvojen i takav Poslovnik o radu da su predstavnici UNSA uvijek mogli preglasani ja sam napustio UO. Borio sam se protiv toga već na konstituirajućim sjednicama, ali su i konstituirajuće sjednice vođene s takvom bahatošću i nepravilnostima, s proceduralnim falsifikatima, da naprosto nisam mogao pristati na to već sam dao ostavku. Vidim da je dvije godine nakon moga izlaska još jedan član UO dao ostavku jer se UO odbor vodi vrlo neprincipijelno – kazao je Duraković.

Krajem decembra 2015. ostavku u UO UNSA podnijela je Dobrila Govedarica-Nevjestić

Već tri godine Vlada KS ne reagira na činjenicu da je aktuelni predsjednik UO Mekić izabran protuzakonito na ovu poziciju, ali ostaje nejasno zašto sadašnji premijer Elmedin Konaković (SDA) nije pokrenuo njegovu smjenu s obzirom da se poziva na poštivanje zakona i pravila. Još je poraznija činjenica da je Mekić već godinama predavač na provincijskom Univerzitetu Vitez u Travniku. Mekić je, prijavljujući se na konkurs za izbor članova UO, sakrio činjenicu da je angažiran na drugoj visokoškolskoj ustanovi čime je prekršen član 6. alineja e Odluke Vlade KS o imenovanju.

Mekić sakrio višegodišnji angažman na Univerzitetu Vitez u Travniku

Mekića je izabrala Komisija od šest članova, među kojima je i Rifat Škrijelj, aktuelni dekan Prirodno-matematičkog fakulteta u Sarajevu. Iz više izvora agenciji Patria potvrđeno je da je Škrijelj imao snažan utjecaj na članove Komisije te je lobirao upravo za Mekića. Inače, za Škrijelja se već godinama u akademskim krugovima, ali i među članovima Senata govori da sebe vidi na mjestu rektora UNSA. Sam Škrijelj za Patriju je kazao da će kad bude raspisan konkurs za rektora biti na raspolaganju za razgovor na tu temu. Procedura izbora rektora UNSA počinje u martu ove godine. Mekić je krajem 2015. godine na sjednici UO UNSA problematizirao rad rektora Muharema Avdispahića. 

U svemu ovome, odgovornost snosi i Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade KS koje i vrši nadzor nad zakonitošću rada Univerziteta, ali bi ministar Elvir Kazazović (SDA) prvo trebao ispitati kako su uposlenici ovog Ministarstva Sifet Kukuruz i Azemina Njuhović u UO UNSA.

Osim angažmana na Univerzitetu Vitez, Mekić je izabran i za vanrednog profesora na Medicinskom fakultetu u Sarajevu što nam je potvrđeno od članova Senata UNSA.

Inače, Mekić se u službenoj korespondenciji potpisuje kao prof.dr. iako niko sa sigurnošću ne može reći ko ga je i kada imenovao u zvanje profesora. (av)

#BiH