Po izlasku iz pritvorske jedinice Suda BiH novinarima se obratio predsjednik SBB Fahrudin Radončić, piše novinska agencije Patria.
Radončić je rekao da nije upoznat sa detaljima odluke o puštanju iz pritvora, te da nije njegovo da to komentariše.
- Time će se bavit moj odvjetnički tim, a ja kao političar treba da se posvetim jačanju koalicije, izgradnji, zapošljavanju i svom poslu. Neka svako radi svoj posao.
Vidjeli ste da ta provokacija sa mojim hapšenjem nijednog trenutka nije destabilizirala tu vrlo snažnu i vrlo potrebnu bošnjačku koaliciju, koja je u interesu cijele BiH, a ne samo tog naroda,rekao je Radončić.
Na pitanje novinara šta je mislio kada je govorio politički montiran proces, Radončić je pojasnio:
- Vi na mom mjestu odlično znate da li ste skloni kriminalnim radnjama ili niste. Ako vam neko montira da vršite pritisak na nepostojeće, nevažne, nebitne ili vama nepoznate svjedoke najbolje znate kako se to naziva.
Na pitanje ko vam to montira rekao je:
- Bit će vremena o tome da razgovaramo. Ovo nije trenutak.
Odluka Suda BiH
Odlučujući o prijedlogu Tužilaštva Bosne i Hercegovine za produženje pritvora prema optuženom Fahrudinu Radončiću nakon potvrđivanja optužnice, Sud Bosne i Hercegovine je dana, 17. februara 2016. godine donio rješenje kojim je odbijen prijedlog Tužilaštva BiH te je pritvor u odnosu na optuženog Fahrudina Radončića ukinut i zamijenjen sljedećim mjerama zabrane:
- zabrana napuštanja adrese boravišta (uz obavezu ovlaštenih službenih lica da kontrolišu poštivanje ove mjere dva do tri puta dnevno, te uz privremeno oduzimanje putnih isprava i zabranu izdavanja novih putnih isprava, kao i zabranu korištenja lične karte za prelazak državne granice Bosne i Hercegovine)
- zabrana sastajanja sa svim svjedocima koji su već saslušani kao i približavanje tim svjedocima na udaljenosti ispod 100 metara, te zabrana međusobnog kontaktiranja i sastajanja sa saoptuženim u ovom krivičnom predmetu, te zabrana kontaktiranja sa svim predstavnicima printanih i elektronskih medija na okolnosti koje se tiču ovog krivičnog postupka.
Izrečene mjere zabrane mogu trajati dok za tim postoji potreba odnosno do drugačije odluke Suda, a kontrola opravdanosti vršit će se svaka dva mjeseca. U slučaju da optuženi prekrši izrečene mjere zabrane, može mu se odrediti mjera pritvora.
Istim rješenjem je djelimično prihvaćen prijedlog Tužilaštva, te su u odnosu na optužene Bakira Dautbašića i Bilsenu Šahman izrečene sljedeće mjere zabrane:
- zabrana napuštanja adrese boravišta (optuženom Bakiru Dautbašiću se zabranjuje napuštanje područja Kantona Sarajevo, dok se optuženoj Bilseni Šahman zabranjuje napuštanje države Bosne i Hercegovine) uz privremeno oduzimanje putnih isprava i zabranu izdavanja novih putnih isprava, kao i zabranu korištenja lične karte za prelazak državne granice Bosne i Hercegovine,
- zabrana sastajanja i kontaktiranja sa ostalim saoptuženim u ovom krivičnom predmetu, kao i sa svjedocima koji su već saslušani kao i približavanje saoptuženim i svjedocima na udaljenosti ispod 100 metara
- obavezno javljanje nadležnim policijskim stanicama dva puta sedmično.
Fahrudin Radončić i Bakir Dautbašić optuženi su za krivično djelo udruživanje radi činjenja krivičnih djela iz člana 249. stav 1., krivično djelo ometanje rada pravosuđa iz člana 241. stav 1. i stav 2. i krivično djelo davanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem iz člana 219a. stav 1., Bilsena Šahma za krivično djelo udruživanje radi činjenja krivičnih djela iz člana 249. stav 2. i krivično djelo ometanje rada pravosuđa iz člana 241. stav 1., a optuženi Zijad Hadžijahić za krivično djelo udruživanje radi činjenja krivičnih djela iz člana 249. stav 2., krivično djelo ometanje rada pravosuđa iz člana 241. stav 2. i krivično djelo primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem iz člana 219. stav 1. Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine. (el)