Članak

Konaković: Ukoliko ministrica Milićević ne povuče odluku o raspodjeli sredstava tužit ćemo je!

Premijer KS Elmedin Konaković na današnjoj prezentaciji studije „Analiza pozicije KS-a u raspodjeli prihoda od indirektnih poreza u BiH“ kazao je da bi primjena ove odluke nanijela štetu kako Sarajev

Ministrica finansija Jelka Milićević (HDZ BiH) odlukom o raspodjeli prihoda prema preliminarnim rezultatima Popisa 2013 oštetila je četiri kantona i umanjila im značajno prihode. Samo Kantonu Sarajevo ovom odlukom umanjeno je 5,5 miliona KM, piše bh. novinska agencija Patria.

Premijer KS Elmedin Konaković na današnjoj prezentaciji studije „Analiza pozicije KS-a u raspodjeli prihoda od indirektnih poreza u BiH“  kazao je da bi primjena ove odluke nanijela štetu kako Sarajevu, tako i tako i drugim kantonima gdje su umanjena sredstva.

Konaković je kazao da ukoliko ministrica Milićević ne povuče uputstvo, tražit će njenu krivičnu odgovornost.

- Tužit ćemo je i obratiti se Ustavnom sudu, jer Zakon jasno kaže za šta se mogu koristiti preliminarni rezultati popisa, nigdje ne stoji da mogu biti korišteni za raspodjelu prihoda. Ona je prekršila zakone, mi imamo još malo strpljenja i ono je na izmaku - dodao je premijer.

Uputstvom o raspodjeli prihoda od indirektnih poreza za ovu godinu su, kada su u pitanju kantoni, u odnosu na raniji period smanjeni koeficijenti i time godišnji prihod za Sarajevski za 5,5, miliona, Tuzlanski za 7 miliona, Bosansko-podrinjski za 3,4 miliona i Zeničko-dobojski kanton za 4,3 miliona KM, dok je za ostale kantone koeficijent povećan. Jedan od kriterija raspodjele, koji pri tome nosi najviše procenata, jeste broj stanovnika, a za ove kantone sporno je što su uzeti preliminarni rezultati popisa stanovništva.

Premijer Bosansko-podrinjskog kantona Emir Oković kazao je da im je odlukom HDZ-ove ministrice uskraćeno 14% prihoda što je zaista značajan utjecaj na budžet ovog kantona.

Profesor Ekonomskog fakulteta u Sarajevu Sead Kreso, koji je učestvovao u izradi studije, kazao je da je ona rađena prema naučnom istraživanju koji u sebi ima osnovu u komparativnom pristupu, a da su kao primjere koristili Njemačku i Švicarsku.

Ukoliko je u pitanju pravedna raspodjela javnih sredstava, dodao je profesor Kreso, osnova izračuna treba da bude društveni bruto proizvod koji se agregira u kantonima i Federaciji BiH.

-  Dugo vremena stagniramo, a struktura koja se razvija unutar kantona sa svojim ovlastima, iziskuje više novca. Time se stvaraju tenzije, jer nismo fokusirani na stvaranju novih vrijednosti, već raspodjeli postojećeg - istakao je profesor Kreso. (av)

#BiH