Članak

Trener koji djecu sa invaliditetom uči plivati Amel Kapo: Mali heroji osvajat će medalje

Za pomoć se obratio i farmaceutskoj kompaniji Bosnalijek koja je prepoznala značaj ove ideje i njegov entuzijazam te su mu pružili finansijsku podršku.

Kada je prije dva mjeseca počeo sa časovima plivanja za osobe i djecu sa invaliditetom, trener i osnivač Plivačkog kluba SPID Amel Kapo nije ni slutio kakvu će radost donijeti malim herojima.

Ovaj diplomirani trener sporta i tjelesnog odgoja (FASTO) prvim plivačkim koracima podučava sedmero djece i odraslih sa invaliditetom i petoro tipične djece, a svakim danom se povećava broj zainteresiranih.

U razgovoru za agenciju Patria vrlo emotivno govori o prvim susretima sa djecom, a svakom od njih poklanja svu svoju pažnju i za svakog osmišljava poseban program obuke.

- Poseban program imam za djevojčicu Iris koja ima 4,5 godine i nema desnu šaku, a posebno sa dječakom Ismailom iz Zenice (5,5 godina) koji nema obje ruke, a nogice koristi za sve što radi. Jedini stil koji ga mogu naučiti je delfin, koji je jedan od najtežih – kaže Kapo.

Prepričava kako je Ismail na početku bukvalno bježao od vode, a sada na kraju treninga jedva izlazi iz bazena.

Ističe kako za ovaj posao treba ljubavi, strpljenja, i nadasve psihološke pripreme jer se radi o najosjetljivijoj kategoriji - djeci. Kapo je u potpunosti posvećen svojim polaznicima kojem i roditelji beskrajno vjeruju.

Kapo je sa svakim svojim polaznikom imao odvojene treninge, a sada ih već spaja kako bi se navikavali jedni na druge.

- Kada sam počinjao s ovim projektom moj cilj bila je inkluzija i to ću i ostvariti. Drugi cilj mi je da kada budu spremni idemo na takmičenja koja postoje i već dobijam pozive – kaže Kapo koji se u Turskoj detaljnije upoznao sa ovom oblasti. On je naveo da u Hrvatskoj i Srbiji postoje brojni plivački klubovi za osobe sa invaliditetom.

Kapo se i ranije susretao sa osobama sa invaliditetom jer je saradnik i kluba sjedeće odbojke SPID.

No, ovaj mladi trener na samom početku suočio se i sa finansijskim poteškoćama, a na brojne upućene zahtjeve sarajevskim općinama i drugim nivoima vlasti dobio je odbijenice. Treninge ne naplaćuje, ali ima troškove zakupa termina na bazenu Otoka.

Za pomoć se obratio i farmaceutskoj kompaniji Bosnalijek koja je prepoznala značaj ove ideje i njegov entuzijazam te su mu pružili finansijsku podršku.

- Bosnalijek je prepoznao vrijednost ovog projekta i slijedeći koncept društveno odgovornog poslovanja pomogli smo klubu kojem je pomoć neophodna. Uporedo sa svojim unutrašnjim razvojem nastojimo biti dobar susjedi i partner u društvu u kojem radimo. Kao uspješna kompanija, usvojili smo praksu brige o široj društvenoj zajednici te nesebično djelujemo direktno, ali i kroz saradnju sa odgovornim zdravstvenim, državnim i nevladinim organizacijama. Brojni su projekti i manifestacije u oblastima zdravlja, kulture, sporta, nauke i obrazovanja koje Bosnalijek u kontinuitetu podržava – kazala je Razija Peco, izvršna direktorica za administraciju Bosnalijeka za Patriju.

Kapo sa Iris tokom treninga

#Lifemagazin