Centralna manifestacija obilježavanja 23. godišnjice stradanja Bošnjaka Ahmića bit će održana 16. aprila 2016. godine u Starom Vitezu u Ahmićima, piše bh. novinska agencija Patria.
Nakon polaganja cvijeća i učenja Fatihe prvi put će biti izvedena pjesma „Ahmićka suza“. Izvest će je horovi Elči Ibrahim-pašine medrese iz Travnika i Gimnazije iz Visokog.
Jedan od onih koji čuvaju zločin u Ahmićima od zaborava je i Elvedin Kermo, predsjednik Udruženja 16. april.
Kermo je kazao da su uputili apel komšijama da im pomognu i zajednički pronađu preostale ubijene u Ahmićima. Do sada je identificirano i ukopano 86 osoba, dok se još traga za tijelima 30 osoba.
U rano jutro 16. aprila 1993. godine, u napadu specijalne jedinice Džokeri Hrvatskog vijeća odbrane (HVO), ubijeno je više od stotinu bošnjačkih civila. Od 116 svirepo ubijenih Ahmićana 33 su bili žene i djeca.
Međunarodni sud za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije presudio je da su ubistva u Ahmićima bila zločin protiv čovječnosti, a jedan od zapovjednika ove akcije, Dario Kordić osuđen je na 25 godina. Na slobodu je pušten početkom juna 2014. godine, piše Patria.
Prema optužnici koju je prenio UN navodi se da su za vrijeme napada, grupe vojnika HVO-a išle od kuće do kuće ubijajući i ranjavajući civile Bošnjake, paleći za sobom kuće, hambare i stoku. Ovaj napad trajao je nekoliko dana u kojem su sudjelovale stotine vojnika HVO-a.
Noć prije napada evakuirani su Hrvati iz tih sela. HVO je napad započeo prvo iz daljine granatirajući Ahmiće-Šantiće, a zatim su grupe vojnika išle od kuće do kuće napadajući civile i njihovu imovinu i koristeći zapaljive svjetleće metke i eksploziv. Vojnici HVO-a zapalili su skoro svaku kuću Bošnjaka u Ahmićima-Šantićima, kao i dvije džamije.
Pokolj su otkrile mirovne snage UN-a sastavljene od britanske vojske i pukovnik Bob Stewart.
Za ratne zločine u Ahmićima 2000. godine presuđeno je i petorici od šest bosanskih Hrvata. Zoran Kupreškić osuđen na deset godina zatvora, Mirjan Kupreških na osam, Vlatko Kupreškić na šest, Drago Josipović na petnaest, a Vladimir Šantić dvadeset pet godina zatvora. Dragan Papić oslobođen je optužbi i sud je naložio da ga se odmah pusti na slobodu.