U Sarajevu je danas održana prva Konferencija o savjetovanju zaduženih građana u Bosni i Hercegovini, na kojoj su govorili stručnjaci koji mogu pomoći kod rješavanja ovih problema, piše novinska agencija Patria.
Na konferenciji je predstavljen i Priručnik o savjetovanju zaduženih građana u BiH. Ovo je prvi dokument koji standardizira proces pružanja usluga besplatnog pravnog i finansijskog savjetovanja zaduženih građana u lokalnim zajednicama.
- Jačanje općinskih usluga u Bosni i Hercegovini je, već godinama, od izuzetne važnosti za Švicarsku. Ove godine, kada slavimo 20 godina saradnje sa BiH, sjajno je vidjeti koliko je općinaa uključilo svoje ljudske i druge resurse u pružanju savjetodavnih usluga za svoje građane – rekao je Joseph Guntern, direktor za saradnju pri Ambasadi Švicarske u BiH.
- To pokazuje koliko su općinske vlasti spremne odgovoriti na specifične potrebe građana i pomoći im da prevladaju probleme duga i povećaju finansijsku pismenost.
Od 2013. godine 545 građana zatražili su pomoć zbog problema zaduženosti.
- Finansijsko opismenjavanje građana putem savjetovanja i edukacije doprinosi boljem razumijevanju finansijskih usluga i proizvoda na tržištu, a poboljšava i komunikaciju između klijenata i finansijskih institucija - istakla je Mejra Juzbašić-Bajgorić, investicijski savjetnik Europskog fonda za jugoistočnu Evropu (EFSE).
- Prvi kongres i predstavljanje priručnika su kruna dosadašnjeg rada lokalnih zajednica na rješavanju pitanja zaduženosti građana. Pokazalo se da postoji neosporna potreba za ovakvom uslugom za građane“, rekla je Lada Buševac, šefica ureda IFC-a u BiH.
Projekt Besplatnog kreditnog savjetovanja u BiH od 2013. godine implementira Međunarodna finansijska korporacija (IFC), članica Grupacije Svjetske banke, uz pomoć Državnog sekretarijata za ekonomske poslove (SECO) Vlade Švicarske u partnerstvu sa Evropskim Fondom za jugoistočnu Evropu (EFSE DF) i Udruženjem za odgovorno upravljanje ličnim finansijama „U plusu, piše Patria.