Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik razgovarao je u Banja Luci sa banjalučkim muftijom Osmanom Kozlićem. Otvaranje Ferhat-pašine džamije bila je glavna tema razgovora predsjednika RS i muftije banjalučkog, piše novinska agencija Patria.
Dodik je izrazio nadu da će ovaj vjersko-kulturni događaj proći u najboljem redu, te obećao materijalnu i svaku drugu pomoć pri organizaciji otvaranja Ferhat-pašine džamije 7. maja u Banja Luci.
Podsjećanja radi, nekoliko hiljada dobro organiziranih srpskih ekstremista spriječilo je 7. maja 2001. godine održavanje ceremonije polaganja kamena temeljca za izgradnju Ferhadije.
Ekstremisti su probili kordon policije i ušli na plato gdje je nekada bila džamija koja je srušena 7. maja 1993. godine.
Sa zgrade Medžlisa skinuli su zastavu Islamske zajednice u BiH, a postavili srpsku zastavu. Kamenjem su zasuli Bošnjake koji su došli na ovu ceremoniju, a na njihovom udaru našli su se i tadašnji reisu-l-ulema Mustafa ef. Cerić, predstavnici IZ u BiH, bh. političari i brojni strani ambasadori.
Zapaljeno je i pet autobusa kojim su iz svih dijelova BiH na svečanost došli Bošnjaci. Razularena masa nije dozvolila vatrogascima da ugase požare koje su podmetnuli.
U zgradi Medžlisa bilo je zatočeno oko 150 ljudi, koji su uz angažovanje tadašnjeg predsjednika i potpredsjednika RS Mirka Šarovića i Dragana Čavića, i predsjednika Narodne skupštine RS Dragana Kalinića evakuisani.
U Banja Luci je toga dana kamenom ubijen i Murat Badić iz Cazina, ali nikada ni do danas njegov ubica nije otkriven.
Obnova Ferhadije počela je 2005. godine. U obnovi su učestvovali vjernici, Turska agencija za međunarodnu saradnju, Vlada RS.
Džamija izgrađena 1579. godine
Ferhat-pašina džamija izgrađena je 1579. godine, a 1950. godine uvrštena je u kulturnu baštinu Bosne i Hercegovine, potom i na listu spomenika svjetske baštine pri UNESCO-u. Ferhadija je jedna od 16 džamija koje su tokom proteklog rata porušene na području Banja Luke, zbog čega se još vodi spor protiv RS, za odštetu „tešku“ 80 miliona eura.