Dolaskom proljeća pomislili ste da su prehlada i gripa iza vas, kad ponovo vam se nos žačepio, otežano dišete, kišete i kašljete. Vjerovatno nisu u pitanju virusi, već alergija, tačnije alergijski rinitis i jedni ste od mnogih koji se bore s ovim neugodnim simptomima.
Alergijski rinitis predstavlja najčešću alergijsku bolest od koje pati 15 – 30% svjetske populacije, a među njima vi i sigurno još neko koga poznajete. U zemljama zapadne Evrope, u blažem ili jačem obliku, od alergijskog rinitisa pati polovina cjelokupnog stanovništva, a broj oboljelih se svakih deset godina udvostruči.
Jeste se zapitali zbog čega sve više osoba pati od alergija, a među njima i vi? Šta je razlog sve većeg broja oboljelih i da li smo mi na neki način tome doprinijeli?
Kao glavni razlog porasta broja oboljelih stručnjaci navode savremeni stil života i povećanje zagađenosti vazduha. Konstantna izloženost stresu, veliki broj aditiva i konzervanasa u hrani i piću, pretjerana higijena i upotreba agresivnih hemijskih sredstava nepovoljno utiču na odbrambeni sistem čovjeka (imunitet) koji sve češće reagira alergijskim reakcijama.
Alergijska reakcija predstavlja pretjeranu i štetnu reakciju našeg organizma, a nastaje nakon što odbrambeni sistem netačno prepozna inače neškodljiv vanjski faktor kao potencijalnu opasnost.
Koji su to simptomi alergijskog rinitisa i kako ih razlikovati od simptoma prehlade?
Alergijski rinitis je upala nosne sluznice izazvana nekim od alergena, a posebno s velikom učestalošću se javlja u proljeće i ljeto kada cvjetaju drveće, trave i korovi i kada je koncentracija polena u vazduhu povećana. Tipični simptomi alergijskog rinitisa su kihanje, svrbež nosa, obilna vodenasta sekrecija iz nosa, otok nosne sluznice, otežano disanje kroz nos. Zbog preklapanja simptoma, alergijski rinitis se može zamijenti s prehladom. Odsustvo povišene temperature i grlobolje, dugo trajanje simptoma i njihovo javljanje s prvim cvjetanjem mogu ukazivati da se radi o alergijskom rinitisu a ne o prehladi.
Uzimajući u obzir sve veći broj oboljelih, dužinu trajanja simptoma, njihovo negativno djelovanje na kvalitet života i radnu produktivnost, alergijski rinitis ima veliki uticaj kako na pojedinca, tako i na zajednicu i predstavlja globalni zdravstveni problem.
Prevencija alergijskog rinitisa – realno da li je moguća?
Sigurno ste se zapitali šta možete poduzeti kako bi ste spriječili nastanak simptoma alergijskog rinitisa. Pratili ste polenski kalendar i izbjegavali boravak na otvorenom za vrijeme najveće koncentracije polena.Koliko ste se morali odreći lijepih trenutaka kao što su odlazak na izlet s porodicom ili djecom u park? Da li je nešto od toga dalo rezultate? Vjerujemo da je odgovor ne.
Niko od nas ne želi provesti proljeće u kući ili stanu, posmatrati prirodu kroz zatvoren prozor i ne moći odvesti dijete u park. Primjena lijekova se nameće kao logičnije, jednostavnije i efikasnije rješenje protiv simptoma alergijskog rinitisa.
Liječenje se provodi lijekovima iz grupe antihistaminika za sistemsku primjenu, a na tržištu postoji veliki broj lijekova od kojih je većina dostupna u apotekama bez ljekarskog recepta, ali nisu svi jednako efikasni a neki od njih u većoj ili manjoj mjeri mogu izazvati pospanost.
Alerix® - efikasna kontrola simptoma bez izazivanja pospanosti
Alerix® (feksofenadin) je predstavnik novije generacije antihistaminika za sistemsku primjenu i novi proizvod u Bosnalijekovoj liniji bezreceptnih lijekova.
Alerix® brzo i efikasno ublažava ili u potpunosti otklanja simptome alergijskog rinitisa kao što su: kihanje, curenje iz nosa, svrbež, crvenilo i suzenje očiju, pritisak i bol u sinusima. Jedna tableta na dan obezbjeđuje 24-satnu kontrolu simptoma.
Za razliku od starijih predstavnika ove grupe lijekova Alerix®ne izaziva pospanost niti utiče na sposobnost upravljanja vozilima, pa je lijek izbora za osobe čiji posao zahtijeva pojačanu koncentraciju ili upravljaju motornim vozilima.
Alerix® je dostupan u svim apotekama bez ljekarskog recepta, a namijenjen je odraslim i djeci starosne dobi 12 godina i više. Za najbolje rezultate lijek treba primjenjivati prema priloženom uputstvu.
Za više informacija posjetite web stranicu: http://alerix.ba/