Povodom 21. marta - Svjetskog dana Down sindroma, premijer Kantona Sarajevo Elmedin Konaković primio je danas predstavnike Udruženja „Život sa Down sindromom“ koji su mu predočili svoje aktivnosti planirane u okviru ovogodišnje svjetske kampanje „Moji prijatelji, moja zajednica“.
- Naše aktivnosti imaju za cilj da podignu svijest društvene zajednice o potrebi prijatelja svakom čovjeku, a posebno onima kao što su naša djeca koja svoj život, nažalost, žive s posebnim potrebama - kazala je Vedrana Krlješ Tuzlak, članica Udruženja.
Tokom razgovora, predstavnici ovog udruženja su poseban akcent dali provedbi inkluzivnog obrazovanja na svim njegovim nivoima. Istakli su potrebu za formiranjem specijalističkih mobilnih stručnih timova u čijem sastavu bi obavezno bili logoped, defektolog, fizijatar i stručni asistent koji bi bili na raspolaganju obrazovnim institucijama u kojima se edukuju ovu djeca. Upoznali su premijera Konakovića sa poduzetim aktivnostima i informisali ga da su dio koalicije 12 udruženja koja se bavi borbom za prava te pružanjem pomoći invalidnim osobama, a posebno djeci.
- Naše udruženje je partner Vladi Kantona Sarajevo i vašim resornim ministarstvima pri izradi važnih dokumenata i akcionih planova, čijom primjenom bi se dala jednaka prilika našoj djeci kao i svim ostalim članovima naše društvene zajednice - objasnila je predstavnica Udruženja Sanja Tanović. Dodala je da upravo tu nastaje problem, jer ljudi angažovani za ovaj posao nisu adekvatno osposobljeni, pa roditelji najčešće moraju sami osigurati i platiti svojoj djeci asistenta u obrazovnim institucijama, ali i kompletan neophodni medicinski tretman.
Premijer Konaković je iskazao spremnost za pružanjem svake vrste pomoći i podrške ovoj djeci, ali i njihovim roditeljima te istakao da je Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade KS u protekloj godini započelo niz aktivnosti i poduzelo značajne korake kojim je, između ostalog, obuhvaćeno unapređenje inkluzivnog nastavnog procesa.
- I mi imamo ozbiljne dileme o načinima pružanja podrške djeci s posebnim potrebama koji su uzrokovani podijeljenim stavovima njihovih roditelja od kojih su neki za institucionalnu, a neki za vaninstitucionalnu pomoć i podršku - naglasio je premijer Konaković i pomenuo neke od projekata koji se provode, kao što je EDUS program koji postavlja nove standarde u ovoj oblasti, te uvođenje master studija iz oblasti defektologije na Univerzitetu u Sarajevu.
Ovom prilikom, premijer je najavio održavanje i zajednički sastanak predstavnika svih udruženja koji zastupaju ovu populaciju sa resornim ministarstvima obrazovanja, nauke i mladih, zdravstva te rada, socijalne politke, raseljenih lica i izbjeglica Kantona Sarajevo.