Globalna istraga o korištenju tajnih kompanija od strane bogatih, moćnih i korumpiranih je pokazala kako je čitava mreža advokata, bankara i drugih širom svijeta koristila iste za prikrivanje ilegalno stečenog bogatstva. Transparency International poziva međunarodnu zajednicu da odmah djeluje i usvoji zakone o transparentnosti kako bi se razotkrile tajne kompanije, saopćeno je iz TI, prenosi novinska agencija Patria.
Panamski dokumenti, ili masovno razotkrivanje finansijske dokumentacije, otkrivaju offshore kompanije 140 političara i drugih zvaničnika, uključujući 12 trenutnih i bivših svjetskih vođa, koji su koristili više od 214,000 offshore subjekata kako bi prikrili vlasništvo nad imovinom.
“Istraga o Panamskim dokumentima otkriva mračnu stranu globalnog finansijskog sistema u kojem su banke, advokati i finansijski stručnjaci omogućavali skrivanje ilegalno stečenog korumpiranog novca preko tajnih kompanija. Ovo mora prestati. Svjetske vođe se moraju usaglasiti i zabraniti tajne kompanije koje su podržavale globalnu korupciju i dopuštale korumpiranima da profitiraju od ilegalno stečenog bogatstva,” rekao je José Ugaz, predsjedavajući Transparency International.
Transparency International ponovo poziva zemlje G20 da se usaglase oko toga da bi javni registri stvarnog vlasništva morali biti globalni standard, kao i oko sankcija koje bi se izricale vladama koje se ne povinuju datom standardu. Ovo ne bi uključivalo samo zemlje G20, već i brojne velike i male zemlje u kojima je otvaranje tajnih kompanije postalo veliki biznis.
“Koliko još masovnih razotkrivanja dokumenata trebaju svjetski lideri kako bi shvatili da je nedostatak javnih registara stvarnih vlasnika kompanija ono na čemu se zasniva i širi masovna korupcija?” rekao je Ugaz.
Transparency International želi da registri stvarnih vlasnika svih vrsta društava budu javni kako bi korumpiranima bilo teže sakriti ilegalno stečeno bogatstvo u tajnim kompanijama i fondacijama koje koriste imenovana lica za registraciju vlasništva. Zemlje G20 su podržale mjere za povećanje transparentnosti o stvarnom vlasništvu, ali su malo uradile na njihovoj implementaciji.
“Kako se otkriva više informacija o tome kako je mreža finansijskih posrednika, advokata, knjigovođa i velikih banaka omogućavala kretanje ilegalno stečenog bogatstva i načina prikrivanja stvarnog vlasništva, tako postaje jasnije šta se mora uraditi. Oni koji su pomogli kompanijama da osnuju tajne kompanije moraju se sankcionisati, kao i vlade koje podržavaju tajnost,” rekla je Elena Panfilova, podpredsjedavajući Transparency International.
Transparency International je proglasio državu Delaware, stjecište hiljada anonimnih fiktivnih kompanija zahvaljujući svojim strogim zakonima o zaštiti tajnih podataka, kao dio svoje Unmask the Corrupt (Otkriti korumpirane) kampanje (Unmaskthecorrupt.org) pogotovo zato što ova država ima zakone o registraciji kompanija koji pomažu prikrivanje stvarnih vlasnika, stoji u saopćenju.