Na plenarnoj sjednici Evropskog parlamenta koja je održana danas u Strazburu usvojena je rezolucija o BiH koja je bila prijedlog parlamentarca Cristiana Dan Prede, prenosi bh. novinska agencija Patria.
- BiH je podnijela zahtjev za članstvo u EU u istom tjednu u kojem je Europsko vijeće raspravljalo o UK referendumu. Time se pokazalo da je EU model još uvijek privlačan - rekao je izvjestilac Cristian Dan Preda (EPP, RO).
- Europski parlament je odlučan podržati BIH ka putu u EU pozivajući Vijeće da ispita zahtjeve za članstvo što je prije moguće. EP podržava BiH da ostane na putu reformi.
Zastupnici pozdravljaju prvo pozitivnije izvješće Komisije o BiH i izražavaju svoju nedvosmislenu predanost europskoj perspektivi BiH. Pozdravljaju zahtjev za članstvo u EU-u koji je BiH podnijela 15. veljače 2016., te pozivaju vlasti da nastave s ustavnim, pravnim i političkim reformama.
Zastupnici pozivaju na odbacivanje ideje planiranog referenduma u Republici Srpskoj o pravosuđu BiH, jer predstavlja izazov za koheziju, suverenost i cjelovitost države.
Oni žale zbog činjenice da je korupcija, uključujući korupciju na najvišoj razini, i dalje raširena. Nadalje zabrinuti su zbog povećanog pritiska političkih aktera na pravosuđe. Ističu da je hitno potrebno ojačati neovisnost pravosuđa u BiH.
Parlamentarcima se obratio i evropski komesar za proširenje Johannes Hahn koji je kazao da je tekst rezolucije uravnotežen i u velikoj mjeri u skladu sa Izvještajem Evropske komisije o Bosni i Hercegovini iz novembra 2015. godine.
- On dobro odražava stanje u zemlji, naročito kada je u pitanju povratak na reformski put i početak rješavanja otvorenih pitanja na putu ka evropskim integracijama. Pozdravljam podršku koju ova rezolucija daje obnovljenom pristupu EU prema Bosni i Hercegovini, a naročito fokusiranje na socio-ekonomske reforme i reforme u oblasti vladavine prava i javne uprave, koje je Bosna i Hercegovina usvojila u okviru svoje Reformske agende iz jula 2015. godine.
Osim toga, pozdravljam poziv Parlamenta upućen Bosni i Hercegovini kojim se od nje traži da osigura postojanje efikasnog mehanizma koordinacije o pitanjima u vezi sa EU kao i da izvrši prilagođavanje SSP-a nakon ulaska Hrvatske u EU.
Komisija je u potpunosti posvećena unapređenju evropske perspektive Bosne i Hercegovine:
Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP), koji je stupio na snagu u junu 2015. godine, predstavlja odskočnu dasku za duboke reforme u zemlji. U kontekstu SSP-a smo u decembru 2015. godine uspješno održali Vijeće za stabilizaciju i pridruživanje i Odbor za stabilizaciju i pridruživanje.
U saradnji sa međunarodnim finansijskim institucijama pažljivo pratimo provođenje sveobuhvatne Reformske agende koje je započelo u julu 2015. godine. Ovo je dovelo do usvajanja niza ključnih zakona i strategija, čije provođenje je već počelo.
Hahn je između ostalog kazao da očekuje nastavak provođenja Reformske agende, kao i objavljivanje rezultata popisa stanovništva iz 2013. godine.
U isto vrijeme, i dalje ostaju otvoreni izazovi čijem rješavanju treba ozbiljno pristupiti, između ostalog i kroz dalje provođenje Reformske agende. Za to će biti potrebno da EU ostane u potpunosti angažovana u Bosni i Hercegovini i da podrži zemlju u ispunjavanju uslova po prioritetima, u bliskoj saradnji sa međunarodnim i lokalnim zainteresovanim stranama kao što su međunarodne finansijske institucije i organizacija civilnog društva.