Članak

SNSD i SDS ne odustaju: Poslanici opet raspravljaju o ukidanju stranih sudija u Ustavnom sudu

Iako u obrazloženju predloženog zakona stoji da je on u skladu sa Ustavom BiH, Ustavopravna komisija dala je suprotno mišljenje.

Prijedlog zakona o Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine čiji su predlagači poslanici iz klubova SNSD-a i SDS-a a koji između ostalog precizira da sudije u Ustavnom sudu mogu biti samo državljani BiH ponovo je na dnevnom redu sjednice Predstavničkog doma PSBiH zakazane za 27. april, piše novinska agencija Patria.

Iako u obrazloženju predloženog zakona stoji da je on u skladu sa Ustavom BiH, Ustavnopravna komisija dala je suprotno mišljenje.

Komisija s četiri glasa za i četiri protiv, nije bilo suzdržanih, nije utvrdila usklađenost sa Ustavom BiH i pravnim sistemom BiH i nije prihvatila principe Prijedloga zakona o Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine.

Kako je navedeno članovi Komisije koji su bili protiv ovakve odluke mogu svoje obrazloženje ponuditi na sjednici.

Osim Prijedloga zakona o Ustavnom sudu BiH i Prijedlog zakona o izmjeni Krivičnog zakona BiH, čiji su predlagači poslanički klubovi SNSD-a i SDS-a, bit će na sjednici PD PSBiH, iako nisu dobili podršku Ustavnopravne komisije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH ni za usaglašenost sa Ustavom BiH i pravnim sistemom BiH, kao ni za principe prijedloga zakona.

U obrazloženju Prijedloga zakona o Ustavnom sudu BiH, poslanici SDS-a i SNSD-a naveli su da s ciljem jačanja samostalnosti i nezavisnosti Ustavnog suda BiH, stranci moraju ustupiti mjesta domaćim sudijama.

-   Neoubičajeno je da najviši sud jedne zemlje ima sudije strane državljane. Okončanje te prakse neophodno je sa stanovišta suvereniteta i demokratskih načela. Jačanje domaćih institucija obaveza je BiH i u procesu evropskih integracija. Zbog toga je neophodno donijeti Zakon o Ustavnom sudu BiH - istaknuto je u obrazloženju.

Kada je riječ o Prijedlogu izmjena i dopuna Krivičnog zakona poslanici SDS-a i SNSD-a insistiraju na brisanju odredbi ovog zakona kojima je sankcionirano neizvršavanje odluka Ustavnog suda BiH, Suda BiH i Doma (Komisije) za ljudska prava, odnosno Evropskog suda za ljudska prava, a kojima je propisano da neizvršavanje tih odluka predstavlja krivično djelo.

#BiH