Institut za razvoj mladih KULT pokrenuo je inicijativu potpisivanja pisma podrške procesu izmjene Zakona o porezu na dodanu vrijednost Bosne i Hercegovine kako bi intenzivirao proces izmjene Zakona o PDV-u, stoji u saopćenju KULT-a, prenosi novinska agencija Patria.
Pismo podrške prvenstveno je namijenjeno privrednicima, a od pokretanja inicijative potpisalo ga je i više od 20.000 privrednika okupljenih oko privrednih i obrtničkih komora, te udruženja koja u fokusu svog rada imaju pomoć privredi.
Pismo podrške za izmjene Zakona o PDV-u potpisali su i predstavnici Udruženja poslodavaca FBiH koje broji oko 25.000 članica, a koje imaju više od 100.000 zaposlenih.
-U vrlo kratkom vremenskom periodu inicijativu je podržao veliki broj privrednika. Pisma podrške svakodnevno pristižu, a veoma je značajno što je sve više pojedinačnih pisama privrednika. To je pokazatelj koliko su zaista potrebne izmjene Zakona o PDV-u, te koliko privrednici žele bolje poslovno okruženje – poručila je Ajka Baručić iz Instituta za razvoj mladih KULT.
Institut za razvoj mladih KULT zalaže se za izmjene Zakona o porezu na dodanu vrijednost prema kojim bi poreski obveznici, oni koji ostvaruju godišnji promet do milion maraka, PDV plaćali nakon što naplate svoja potraživanja, a ne do 10. u mjesecu, kako to trenutni zakon nalaže.
Prema trenutnim zakonskim propisima, poslodavci su dužni izmiriti porezne obaveze, iako nisu naplatili svoja potraživanja. To u konačnici čini brojne poslovne subjekte nelikvidnim, te često dovodi do prestanka poslovanja.
Institut će i u narednom periodu nastaviti sa prikupljanjem pisama podrške, ali i sa zagovaranjem izmjena Zakona o PDV-u kod predstavnika vlasti.
Pismo podrške dostupno je na web portalu: www.podrzi.poslovniprostorbh.org
Zagovaranje izmjene Zakona o PDV-u provodi se u okviru inicijative "Poslovni prostor BH", koju vodi Institut za razvoj mladih KULT. Inicijativa je dio Projekta održivosti civilnog društva u Bosni i Hercegovini (CSSP), koji provode Centri civilnih inicijativa (CCI) i Centar za promociju civilnog društva (CPCD), a koji je podržan od Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), stoji u saopćenju.