Članak

Nema Državne komisije za granicu: Ni u Vijeću ministara ne znaju kada će se zatvoriti Neumski zaljev

No, problem u svemu je činjenica da je istekao mandat Državne komisije za granicu BiH, koju na prijedlog Ministarstva civilnih poslova Bosne i Hercegovine imenuje Vijeće ministara.

Bosna i Hercegovina i Hrvatska još nikada nisu povukle crtu i zatvorile Neumski zaljev, a kada će se to desiti ne znaju još ni članovi Vijeća ministara BiH, piše novinska agencija Patria.

Upravo na ovoj činjenici poslanik SBB-a u PD PSBiH Damir Arnaut bazirao je svoja pitanja upućena Vijeću ministara, a zanima ga koje mjere, te kada se planiraju poduzeti kako bi Bosna i Hercegovina konačno samostalno utvrditi normalne polazne crte za mjerenje širine teritorijalnog mora, odnosno crte niske vode uzduž obale u skladu s UN Konvencijom o pravu mora (UNCLOS)?

Također Arnauta zanima kada će se konačno povući ravne polazne crte koje spajaju prikladne tačke morske obale BiH.

No, problem u svemu je činjenica da je istekao mandat Državne komisije za granicu BiH, koju na prijedlog Ministarstva civilnih poslova Bosne i Hercegovine imenuje Vijeće ministara.

- Pokrenute su aktivnosti na formiranju Državne komisije za granicu Bosne i Hercegovine u novom sazivu, koji će predložiti nadležne institucije i ministarstva i taj proces je u toku. Slijedom navedenog, nije moguće u jasnim vremenskim rokovima odrediti kada će biti nastavljeni poslovi na razgraničenju Bosne i Hercegovine sa Republikom Hrvatskom, kao i ratifikaciji Ugovora o granici – kažu iz Vijeća ministara. 

Predsjednik Predsjedništva Bosne i Hercegovine i predsjednik Republike Hrvatske, još u julu 1999. godine, u okviru Pakta o stabilnosti, potpisali su Ugovor o državnoj granici izmedu Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske. Granična linija je ucrtana na 86 karata TK 1 :25 000, koje su, svaku pojedinačno, potpisali članovi Međudržavnog diplomatskog povjerenstva i koje čine sastavni dio Ugovora o granici.

- Neophodno je naglasiti da je, Hidrografski institut iz Splita načinio elaborat sa "prijedlogom konstrukcije razgraničenja između Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske na moru", u području Neuma, kao polaznom osnovom za razgraničenje. Iz dokumenata prijašnjih saziva Državne komisije za granicu Bosne i Hercegovine, a
koji se odnose na prostor sadržan u pitanju Damira Arnauta, vidljivo je da su za pregovaračku stranu iz Hrvatske, a nakon potpisivanja Ugovora o državnoj granici, upravo ta područja označena kao sporna, te da je iskazan zahtjev za preispitivanjem pružanja granične crte u području Neuma.

Obzirom da Ugovor o državnoj granici između Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske nije ratifikovan, a jasno definisana iusagldena granična crta predstavlja osnov za aktivnosti opisane u Konvenciji o pravu mora (UNCLOS), Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine ne raspolaže saznanjima da su vođene aktinosti sadržane u poslaničkim pitanjima, koja je postavio  Arnaut – dodaju iz Vijeća ministara.

#BiH