Delegati Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH 27. aprila na sjednici će razmatrati zahtjev delegata Marija Karamatića Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o zaštiti i dobrobiti životinja, piše novinska agencija Patria.
Zakon se mijenja jer u njemu stoji da se od 1. januara 2018. godine zabranjuje držanje krznašica. Inače, sadašnji Zakon je prepisan od susjedne Hrvatske, a koja je također brisala ovaj član.
Uzgoj krznašica ukoliko se ne dese ove izmjene zakona dakle bit će protuzakonit. U BiH više osoba uzgaja činčile, kune, nerc i od toga prehranjuju porodicu.
Na ranijim sjednicama Karamatić je istakao da se "krzna iz BiH nalaze među najkvalitetnijim", te da se "prilikom proizvodnje životinja za krzno, to jest krznašica, radi o 100 posto domaćem bosanskohercegovačkom proizvodu".
Uz prijedlog zakona dostavljeno je i Mišljenje o etološkim aspektima i dobrostanju (dobrobiti) činčila u farmerskoj proizvodnji od Veterinarskog instituta (Univerzitet u Sarajevu, Veterinarski fakultet Sarajevo, Centar za peradarstvo i kunićarstvo), Izvješće о posjetu/Mišljenje o smještaju i stanju činčila u odgovarajućem proizvodnom objektu, te Dopis podrške aktivnostima Udruženju uzgajivača i simpatizera činčila Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Unsko-sanskog kantona.
Ustavnopravna komisija Doma naroda PS BiH ustvrdio je da je Prijedlog zakona usklađen s članom 95. Poslovnika Doma naroda.
Prijedlog zakona svojom strukturom, oblikom i stilom odražava pravila izrade pravnih propisa, kako je i propisano Jedinstvenim pravilima za izradbu pravnih propisa u institucijama Bosne i Hercegovine, te je usklađen s Jedinstvenim pravilima za izradbu pravnih propisa u institucijama Bosne i Hercegovine – navode iz Komisije.
No, Islamska zajednica ne preporučuje uzgoj činčila za dobijanje njihovog krzna od kojeg bi neko imao ekonomsku korist.
Sa životinjama treba postupati humano, a ne okrutno. Uzgajanje činčila, posebno, njihovo ubijanje izgleda da podrazumijeva takav način postupanja (okrutan). Više osoba je postavljalo pitanje u vezi s činčilama. Nismo čuli da je neko bio uspješan u tom poslu. Ne bismo vam ga preporučili – odgovaraju iz Islamske zajednice na mnogobrojne upite o uzgoju činčila.
Naime, kada dođe vrijeme za klanje ovih životinja koristi se metoda prijeloma kičme u vratnom dijelu, a postoji i metoda gušenja gasom koja je dosta skuplja.