Članak

Nova knjiga Vehida Gunića: Putovanja radi povratka

Tu su detalji prijateljstva sa Abdulahom Sidranom. Knjiga je još jedan veliki Gunićev poklon Bosni i Hercegovini u borbi protiv zaborava. Kao da se kroz prelijepa putovanja sjećanjem vraćamo tamo gdje

U izdanju sarajevskog Udruženja „Promokulture“, upravo su  izašli dugo najavljivani putopisi Vehida Gunića „Putovanja radi povratka“.  Riječ je o 42 putopisa, u kojima je Vehid Gunić po običaju obilazi čitavu planetu i svugdje se sreće sa svojim Bosancima, piše novinska agencija Patria.

Na naslovnoj stranici ove izuzetno zanimljive knjige je željeznički fenjer, koji je Vehid kao dječačić dobio na poklon od Murata Grabića, skretničara vozova iz Kozarca. Uz tu je lampu kao dječak čitao knjige koje će kasnije odrediti njegovu sudbinu. Njegova sobica je sa tom lampom pretvorena u garavi tunel.

Dobri ljudi su historija Bosne. Mnoge je od zaborava spašavao Vehid Gunić. Gdje god da putuje tu susreće nekog što za sobom vuče bosanske korijene. Vehid je putovao od norveškog Nord Capa koji zovu najsjevernijom tačkom Evrope, sa liticama visokim 307 metara, pa do krajnjeg juga u Tasmaniji, gdje opet sreće Bosance kao što je to vrhunski  uspješni elektroinžinjer Sead Pašalić, vlasnik jednog od najstarijih dvoraca u Tasmaniji, čija je izgradnja počela 1803. godine.

Nekoliko reportaža su o ljepotama i historiji prelijepe Norveške. Ima tu najplemenitijih priča. Nakon što je granatom ubijena Vehidova supruga u školi u opkoljenom Sarajevu, nekoliko norveških novinara su posjetili njihove maloljetne sinove i pomogli im.

Ima priča od kojih dah zastaje, priča koje te uzdižu i moćno nose nad tim slikama Vehidovih putovanja. Takva je i neobično vrijedna priča o turskom sultanu Bajazidu II i slavnom slikaru Leonardu da Vinčiju i njihovoj prepisci i planovima o gradnji mosta. Sve te planove je završio slavni norveški umjetnik Vebjorn Sand, pa je san Leonarda i Bajazida II ostvaren u Oslu.

Ima tu i vrhunska reportaža o Japanu, o Sidneju, o Žepi i Pruscu. Vehid je napravio veliki broj američkih reportaže sa Golden Gata, zatim iz čuvenog zatvora Alkatraz. Pa tu je i divna priča o posjeti muzeju filma i knjige „Prohujalo s vihorom“. Sve to se prepliće sa sjećanjem na majku koja mu usred čuvenog filma donosi pitu u kinu Kozarac, jer film traje četiri sata, pa se i ogladni.

Slijede reportaže o Holivudu, Las Vegasu, a sve to začinjeno Bosancima iz američkog komšiluka. Tu je i njegov najveći saputnik i prijatelj Izet Dizdarević sa čijim je kamionom obišao Sjedinjene Države. Tu je i priča o Sent Luisu, jednom od najvećih bosanskih gradova u SAD-u sa 40 hiljada naših iseljenika.

Jedna od najljepših ters priča o propalim očekivanjima od ljubavi, priča je o Hamdiji Jakupoviću Đaji, koji je prvi provozao traktor „Ferguson“ kroz Kozarac, „pa se za njim, onako lijepim i naočitim otrgnuli mnogi djevojački uzdasi“.  Vehid je Hamdiju pronašao u Brizbejnu u Australiji i dva puta ga posjetio.            

Vehid Gunić je jedini balkanski novinar koji je napravio intervju sa Muhamedom Alijem. Iz štaba slavnog Alija mu je javljeno da je cijena minute njegovog intervjua 2500 dolara. Treba onda u ovoj knjizi vidjeti kako je veliki novinar Vehid sa slavnim Alijem proveo u razgovorima gotovo osam sati, pa od toga napravio i sjajnu knjigu o ovoj sportskoj planetarnoj legendi.

Tu su detalji prijateljstva sa Abdulahom Sidranom. Knjiga je još jedan veliki Gunićev poklon Bosni i Hercegovini u borbi protiv zaborava. Kao da se kroz prelijepa putovanja sjećanjem vraćamo tamo gdje smo svoji i odakle je jednom davno krenulo naše osipanje svijetom.   

#Lifemagazin