Suci Međunarodnog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) danas su boravili u radnom posjetu Međunarodnom kaznenom sudu (ICC), na poziv predsjednika ICC-a, suca Silvia Fernandez de Gurmendija. Svrha posjeta bila je dvojaka: jačati razmjenu znanja i poticati saradnju u procesima međunarodnog kaznenog pravosuđa, piše NAP
Suci ICTY-a i ICC sudjelovali su u okruglom stolu o razmjeni najbolje prakse, s posebnim naglaskom na ubrzanje postupaka. Oni su također razgledali nove prostorija ICC-a, uključujući i sudnice.
ICTY Predsjednik Carmel Agius, u ime svojih kolega, pozdravio inicijativu ICC predsjednika, koju je opisao kao najbolju praksu. Agius je izrazio nadu da će današnji posjet potaknuti redovite razmjene između sudaca kako bi raspravljali o pitanjima od zajedničkog interesa. Kao što je ICTY i ICC će dalje postavljati standarde međunarodnog kaznenog prava, kaže se na službenoj stranici Tribunala u Hagu.
Međunarodni kazneni sud (ICC) je ima sjedište u Hagu. Ima nadležnost da procesuira pojedince optužene za međunarodne zločine genocida, zločina protiv čovječnosti i ratne zločine. ICC je namijenjen da dopuni postojeće nacionalne pravosudne sisteme. On je nadležan samo kada nacionalni sudovi ne žele ili ne mogu goniti kriminalce i zločince. ICC je započeo s radom 1. jula 2002. godine, na dan kada je Rimski statut stupio na snagu. Trenutno su 124 države članice Rimskog statuta i stoga članovi ICC-a.
Do sada, 39 osobe su optužene u ICC-u, uključujući i ugandskog vođu pobunjenika Žozefa Koniu (Joseph Kony), sudanski predsjednik Omar al-Bašira (al-Bashir), kenijski predsjednik Uhuru Kenyatta (Kenijata), libijskog vođe Muammara Gaddafija i bivšeg predsjednika Obale Slonovače Laurenta Gbagboa. Tri suda, jedan ad hoc i dva stalna nalaze se na 300 metara udaljenosti.