Iz Ureda za odnose sa javnošću Ministarstva odbrane BiH na redakcijski mail novinske agencije Patria stigao je demanti na tekst profesora Nedžada Ahatovića koji je objavljen 1. aprila.
Demanti prenosimo u cjelosti.
U cilju pravovremenog i objektivnog informisanja javnosti, zahtjevamo da se izvrši ispravka navoda u tekstu profesora Nedžada Ahatovića, objavljenog na portalu „Novinska agencija Patrija“ od 01. aprila 2016. godine, pod naslovom „Što rade rakete zemlja-zemlja u kasarni Kozara, morale su biti uništene“. U tekstu je navedeno sljedeće:
„U kasarnama u bh. entitetu Republika Srpska i dalje se drži naoružanje bivše JNA koje čeka na uništenje po desetak godina. Upravo je to slučaj sa taktičkim raketama zemlja-zemlja 9K52 LUNA /NATO kod. FROG 7/ koje se nalaze u kasarni „KOZARA“ u Banjoj Luci. U BiH je samo prošle godine uništeno oko 1.000 tona viška naoružanja i municije, te oko 15.000 komada oružja. Uništeno je, prema podacima profesora Ahatovića, 32.000 pušaka M-16A1 koje su odgovarale NATO standardima.“
U skladu sa navedenim, dostavljamo Vam demant na gore pomenuti tekst:
„Na lokaciji kasarne „Kozara“ Banja Luka uskladištena su 2 komada rakete školske 9M21S, 8 komada raketa školskih 9S21SM2 i 1 presjek rakete 9S21S2. Riječ je o školskim sredstvima koja ne podliježu ograničenjima po pitanju skladištenja koja se koriste u OS BiH, a koja su se koristila i u vremenu postojanja entitetskih vojski i bila predmetom stalnih inspekcija međunarodnih snaga stacioniranih na prostoru BiH. Ista se ne mogu upotrijebiti za bilo kakvo borbeno djelovanje osim u svrhu obuke.
Takođe, na lokaciji kasarne „Kozara“ Banja Luka, nalazi se na čuvanju i 5 neperspektivnih teretnih vozila 9T29M2 ZIL 135, a čiji status se rješava u okviru rješavanja preostale pokretne vojne imovine porijeklom iz entiteta Republika Srpska. Sva sredstva na lokaciji kasarne „Kozara“ Banja Luka, kao i na lokacijama skladištenja municije i naoružanja su pod stalnim fizičkim obezbjeđenjem.
Oružanim snagama BiH u nadležnost je dodijeljena obaveza skladišenja, čuvanja i održavanja kompletnih količina vojnog naoružanja, municije i minsko-eksplozivnih sredstava (N i MiMES-a), a koje su do 2006. godine bile u nadležnosti bivših entitetskih Ministarstava odbrane (MO FBiH i MO RS), odnosno entitetskih vojski.
Tako su OS BiH od svog osnivanja do kraja 2015.godine demilitarizovale primjenom različitih metoda cca 14.500 tona različitih vrsta i kalibara MiMES koje su prije toga pregledane i donijeta adekvatna rješenja za njenu demilitarizaciju. Tokom 2015.godine je demilitarizovano 1927 tona municije, većinom u vojnim kapacitetima ali i dio u civilnim kapacitetima kroz program pomoći UNDP-a. Izvršeno je uništenje 30 081 komada pušaka M16A1 5,56 mm koje su donirane kroz program „Opremi i obuči“ i za što postoji saglasnost vlade SAD.
OS BiH sa izvršenjem ovog važnog zadatka odlučno i intenzivno nastavljaju i u 2016. godini i ona će predstavljati jedan od najvažnijih prioriteta rada i u budućnosti kako za Oružane snage tako i lokalne zajednice i građane u BiH “.
Predlažemo da se u buduće, radi pravovremenmog i istinitog informisanja javnosti, sadržaj tekstova o MO BiH i OS BiH koji se planiraju objaviti u javnosti, prethodno provjere kod zvaničnih izvora informacija u MO BiH.