Aktiviranje Akcionog plana za članstvo (MAP) Bosne i Hercegovine u NATO zavisi isključivo od presude Apelacionog vijeća Suda BiH, na koju se čeka više od pola godina, piše NAP.
Sud BiH naložio je prošle godine knjiženje imovine bivše JNA u Han Pijesku na državu Bosnu i Hercegovinu. Sudija Suda BiH Anđelko Marijanović presudio je krajem 2015. godine da se 11.474 kvadratna metra zemljišta i vojni objekti u općini Han Pijesak u RS uknjiže u vlasništvo BiH. Radi se o jednom od najvećih vojnih objekata na prostoru Bosne i Hercegovine.
U Vladi Republike Srpske nisu se složili sa takvom odlukom Suda. Prigovor su uložili Apelacionom vijeću Suda Bosne i Hercegovine. Stručnjaci upozoravaju da su iz RS svjesni da Apelaciono vijeće neće oboriti provostepenu odluku Suda, jer se radi o utemeljenoj presudu. Ali, vlasti iz RS žele dobiti na vremenu. Pod utjecajem Rusije, ne žele u NATO. A, jasno je da NATO neće Bosni i Hercegovini aktvirati MAP, na sjednici u Varšavi u Poljskoj u julu ove godine, bez vidnog napretka u knjiženju perspektivne vojne imovine na družavu Bosnu i Hercegovinu.
- Ukoliko bi Apelacioni odjel Suda BiH donio presudu u predmetu vojne imovine u Han Pijesku, pitanje MAP-a prestalo bi biti političko pitanje. Vojna imovina u BiH postala bi tehničko pitanje. To bi se svakako moglo ocijeniti kao vidni napredak u BiH. Preciznije, NATO bi imao osnova da aktiviranje MAP-a na Samitu NATO-a u Varšavi – kaže Muharem Cero, stručnjak za državnu imovinu Bosne i Hercegovine.
- Ako bi presuda bila donesena odmah, mogli bismo se pripremiti za samit u Varšavi koji je 8. i 9. juna.
Presuda Apelacionog suda za Ceru bi značila i jasna poruka da je Bosna i Hercegovina pravna država, u kojoj je zakon iznad interesa politike.
U Federaciji BiH su proteklih godina napravljeni krupni koraci. Uknjižena su čak 23 vojna objekta na državu Bosnu i Hercegovinu. Ali, vlasti iz Republike Srpske nisu uknjižile niti jedan takav objekt.
Zamjenik pomoćnika državnog sekretara za Evropu i Evroaziju Hoyt Yee rekao je danas novinarima u Sarajevu da druge zemlje prave i provode reforme i idu ka EU i NATO, ali političari u Bosni i Hercegovini i dalje imaju teškoće da postignu dogovor. Yee je pozivamo lidere da rade još bolje, piše NAP.