Komisija za saradnja BiH s UNESCO-m uputiće nominaciju Rukopisne zbirke Gazi Husrev-begove biblioteke i Sarajevske Hagade za upis u UNESCO/ Međunarodni Registar Pamćenje svijeta, zaključeno je na posljednjoj sjednici Komisije, prenosi Patria.
Odluka je donesena nakon što je u oktobru 2015. godine UNESCO otvorio poziv za dostavu nominacija za upis u UNESCO/ Međunarodni Registar Pamćenje svijeta, a koje će se razmatrati u ciklusu 2016.-2017. godina, o čemu su informirana entitetska ministarstva kulture i članovi Komisije za UNESCO. U datom roku Komisija za UNESCO BiH primila je dvije nominacije, Rukopisnu zbirku Gazi Husrev-begove biblioteke i Sarajevsku Hagada.
Kolekcija rukopisa Gazi Husrev-begove biblioteke u Sarajevu sadrži 10.561 unikatnih rukopisa, koji su sastavni dio oko 20.000 većih i manjih djela iz islamskih nauka, orjentalnih jezika, lijepe književnosti, filozofije, logike, historije, medicine, veterinarstva, matematike, astronomije i drugih nauka.
Najstariji sačuvani rukopis iz ove kolekcije datira iz 1105. godine. Mnogi rukopisi se odlikuju izvanrednom kaligrafijom i raznovrsnim ukrasima. Rukopisna zbirka Gazi Husrev-begove biblioteke predstavlja 5% od preostalo ukupnog broja pisanih spomenika Bosne i Hercegovine iz Otomanskog perioda, te se smatra najvrijednijom zbirkom te vrste danas na Balkanu.
Komisija za zaštitu nacionalnih spomenika BiH je 2013. godine proglasila Mushav Fadil-paše Šerifovića, koji je sastavni dio rukopisne zbirke, pokretnim nacionalnim spomenikom.
Sarajevska Hagada predstavlja izuzetan primjer srednjovjekovne hebrejske dekorativne umjetnosti. To je rukopis napisan na pergamentu, sa nizom vrhunskih ilustracija i spada među najpoznatije i najljepše hebrejske iluminirane rukopise iz srednjeg vijeka u svijetu. Sarajevska Hagada je nastala sredinom 14. vijeka, pretpostavlja se u sjevernom dijelu Španije. 1894. godine, Hagadu je kupio Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine, od tadašnjeg vlasnika, porodice Koen. Hagada je 2003. godine proglašena pokretnim nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine.
Registar Memory of the World je uspostavljen 1997. godine u cilju očuvanja dokumentarne baštine od svjetskog značaja. Do sada je u Registar upisano 348 stavki koje uključuju dokumente, rukopise i bibliotečku, muzejsku i arhivsku građu ili kolekcije.